K čemu přihlížet při koupi plynového kotle?

Plyn je poměrně drahou topnou komoditou, která povětšinou slouží pro vytápění nemovitosti nebo samotný ohřev vody. Bydlíte-li ve starším objektu, kde je ztrouchnivělý plynový kotel a staré radiátory, měli byste jistě uvažovat o řádné výměně celé topné soustavy, jejíž návratnost se může projevit již během několika let.

Při nákupu nového plynového kotle si však musíte pohlídat několik obecných faktorů, jež se projeví ve finálních úsporách a nižší spotřebě.

Vybíráme nový plynový kotel

V první řadě se zamyslete nad tím, zda pořídíte klasický nebo kondenzační kotel, který je sice o trochu dražší, nabízí však možnost daleko úspornějšího režimu fungování a ohřev vody.

Aby byla vaše investice opravdu efektivní a úspora plynu značná, je zapotřebí přihlížet k výkonu, jímž bude plynový kotel disponovat. Špatnou volbou je výběr nejenom nízkého, ale i příliš velikého výkonu. Právě naddimenzování tohoto parametru zapříčiňuje časté spínání kotle a jeho neefektivní provoz. Důležité je hlídat i účinnost kotle.

S těmito parametry vám samozřejmě pomůže specializovaný odborník, vy se však můžete zaměřit na to, aby kondenzační kotel umožňoval plynulou regulaci výkonu. Úspora plynu totiž přichází v okamžiku, kdy kotel pracuje na polovinu nebo čtvrtinu svého výkonu, jehož regulaci budete mít plně ve své moci.

Nespornou výhodou kondenzačního kotle je napojení na podlahové vytápění. Počítat však musíte s odvodem kondenzátu, pro nějž by měla být zřízena odpadní hadice.

Nezapomínejte na výměnu radiátorů

Obměna plynového kotle není jedinou činností, kterou byste měli provést pro dosažení snížení nákladů za plyn. Je-li vaše nemovitost vybavena starými litinovými radiátory, zainvestujte i do jejich obměny.

Minimálně proto, že moderní kondenzační kotel pracuje s podstatně nižšími teplotami, než které jsou zapotřebí pro ohřátí starých radiátorů. Teplota vody v podání moderního kotle se pohybuje kolem 40C° až 50C°. Pokud jde o podlahové vytápění, bohatě vám bude dostačovat teplota vody do 40C°.

Nepodceňujte proto volbu kondenzačního plynového kotle a zaměřte se na důležité, výše zmíněné elementy, které do značné míry rozhodují o tom, jaká bude vaše nadcházející úspora plynu. Kondenzační kotel lze pořídit již od 25.000,– Kč a výše. Jeho reálná návratnost se pohybuje v rozmezí od 5 do 8 let.

Nová zelená úsporám

Plánujete-li s obměnou plynového kotle také výměnu dalších stavebních prvků nemovitosti, které se postarají o adekvátní úspory, můžete ušetřit díky aktuálně probíhajícímu dotačnímu titulu s názvem Nová zelená úsporám, který pokrývá právě nákup kondenzačního ko­tle.

Mohlo by vás zajímat