Kotel na pelety – energeticky úsporné vytápění

Pokud vás již nebaví platit velké účty za elektřinu nebo plyn, které slouží k vytápění vašich vnitřních prostor, nebojte se využít jiné topné řešení, jehož výsledkem bude úspora elektrické energie a plynu. Nabízí se jistě klasické teplovodní vložky nebo krbová kamna, která však mohou být pro mnohé neakceptovatelným doplňkem domácnosti, jež vyžaduje spoustu péče a produkuje velké množství nečistot.

V takovém případě je vhodnější zvolit daleko propracovanější a ekologičtější východisko, které představují kotle či krbová kamna na pelety. Moderní vytápěcí zařízení, na které lze čerpat i zajímavé dotace.

Vytápění s pomocí biomasy

Výtečné úspory energie jsou zprostředkovány především prostřednictvím speciálního topiva, které se nazývá pelety. Jde o dřevní biomasu, jež se pyšní velice dlouhou výhřevností a vysokou účinností, která se tím pádem pojí i s ekonomickým provozem.

Mnohé možná napadne, že pelety byste mohli spalovat i v postarším kotly a máte po starostech. Opak je však pravdou. Pelety vyžadují zcela jiný hořák a vnitřní prostory kotle, včetně dávkovací automatiky, která vám ušetří nejenom čas, ale zajistí i úspory energií.

Podoba kotle na pelety

V mnohých případech si tak zakoupíte kotel, který je velice obdobný tomu, jež je využíván na tuhá paliva. Jeho součástí však bývá i praktický zásobník, který může dosahovat až několika set litrového objemu. Prostřednictvím něho a speciální řídící jednotky tak dochází k udržování nastaveného výkonu a k automatickému přikládání.

Tento model tak zajistí výrazné úspory energií a především maximální bez-obslužnost, která se týká dosypávání pelet nebo čištění kotle. Tyto procesy je možné provádět až po několika dnech.

Prahnete-li i přesto po krbových kamnech, jejichž hlavním cílem bude úspora energie, ale také designová stránka věci, můžete v tomto případě zvolit kamna na pelety. Jejich zásobník je sice o něco menší, přesto se vyhnete jakémukoliv obslužnému procesu a přikládání. Kamna na pelety lze navíc pořídit v teplovodní variantě, která zajistí přínosný rozvod tepla po celém objektu.

Ekonomické náklady na kotel a samotný provoz

Rozhodnete-li se docílit velké úspory energie, potažmo vynaložených financí za vytápění, počítejte s investicí kolem 50.000,– Kč až 250.000,– Kč, pokud půjde o kotel se zásobníkem. V případě krbové vložky na pelety s teplovodním výměníkem započínají investice na trochu menší sumě kolem 40.000,– Kč.

Úsporu energie můžete do značné míry ovlivnit také vhodným obdobím nákupu dostatečné zásoby pelet. Tím je samozřejmě letní sezóna, která je nejekonomičtější. Přibližná hodnota 1 tuny pelet se pohybuje od 6.000,– Kč, v závislosti na typu výrobce.

Topné produkty na pelety tak přináší nejenom úspory financí, ale i praktický, pohodlný a nenáročný proces topení.

Mohlo by vás zajímat

*obrázek z wikipedie