Konsolidace – sloučení půjček a úvěrů

Konsolidace úvěrů znamená jejich sloučení do jednoho. Jde o řešení pro ty, kteří mají finanční závazky u dvou a více bank či nebankovních společností. Kromě úvěrů můžete konsolidovat závazky z kreditních karet a kontokorentů.

S konsolidací je možné ušetřit (viz. níže), ale také vám zpřehlední vaší finanční situaci a zjednoduší administrativu související s vašimi závazky.
Konsolidaci úvěrů v České republice nabízejí banky i nebankovní společnosti. Prvním poskytovatelem tohoto nástroje byla GE Money Bank. Službu dnes však nabízí další bankovní instituce:

Jak šetří konsolidace úvěrů peníze

A jak ušetříte konsolidací úvěrů?
poplatky: Konsolidace úvěrů vám pomůže ušetřit za poplatky za vedení úvěrů. Po konsolidaci budete platit jen za jeden úvěr.
nižší úroková sazba: Pokud si vyberete vhodného poskytovatele konsolidace, můžete dosáhnout výhodnější úrokové sazby.
delší doba splatnosti: Máte-li pocit, že platíte příliš vysoké měsíční splátky, které ohrožují vaší schopnost splácet, zvolte si delší dobu splatnosti. Splátky se rozloží do tohoto období a budou menší.

Důvody pro konsolidaci úvěrů

Důvody, které by vás měly přimět přemýšlet, zda bude konsolidace vhodná i pro vás, jsou:
Vysoké splátky stávajících úvěrů, které omezují vaše základní potřeby
• Spočítali jste si, že vám konsolidace přinese skutečně úsporu, nejen zdánlivou (při porovnávání se stávajícím stavem nezapomínejte na různé poplatky)
• Chcete dostat do svého finančního rozpočtu více peněz na tvoření rezervy.

Výše uvedené důvody, které zpravidla lidi vedou k rozhodnutí pro konsolidaci úvěrů, jsou rozumné a přinesou vám efektivní řešení vaší finanční situace. Pokud jste se však rozhodli, že budete konsolidovat, abyste měli více peněz na utrácení, rozmyslete si to. Váš rozpočet bude napjatý bez možnosti sáhnout po rezervě. V takovém případě jste ohroženi dluhovou pastí.

Konsolidace úvěrů není pro každého

Konsolidace úvěrů je pro mnohé efektivní řešení, ale ne pro každého. Proto, pokud o konsolidaci uvažujete, projděte si stávající půjčky a zvažte, jestli se konkrétně vám vyplatí. Samozřejmostí by měl být pečlivý výběr poskytovatele konsolidace. Výhodnější podmínky mají banky oproti nebankovním společnostem.
Je třeba upozornit na to, že poskytovatelé mají své nároky, a tak ne každému žadateli o konsolidaci je schválená. Pokud jste měli v minulosti problémy se splácením, bude pro vás těžší hledat společnost, která vám umožní konsolidovat.