Kompostovací záchod

Kompostovací záchod – někteří si však stále pod tímto pojmem nevybaví nic, nebo považují kompostovací záchod za klasický suchý záchod, táborovou „kadibudku“. Jak to tedy je?

Kompostovací záchod (neboli ekologický záchod) je ekologická alternativa záchodu, která šetří vodu. Jde tedy o suchý záchod, ale rozhodně si ho nepředstavujte jako „kadibudku“ ze starých dob. Jedná se o zařízení z moderních materiálů vyrobené za využití nových technologií. Odpovídá komfortu dnešní doby.

Existují různé typy kompostovacích toalet a prodávají se jako prefabrikovaný a certifikovaný produkt. Kompostovací záchody mají atest CE (laboratoře EU).

Jejich hlavní podstatou je, že dokáží zpracovávat exkrementy a další biologický odpad na další využití – kompostování. Kompostovací záchody začínají být oblíbené především u uživatelů mající pasivní domy, menší domy či chaty. Hodí se také všude tam, kde není napojení na kanalizaci.

V České republice ještě tento druh toalet není tolik využívaný jako v některých jiných zemích. V Evropě je populární především ve Švédsku. Postupem času se však rozšiřuje do celého světa.

Princip kompostovacích záchodů

Základní princip kompostovacích záchodů je oddělit tuhé a tekuté části exkrementů a dalších odpadů. Díky tomu nevznikne zápach typický pro suché toalety. Nepříjemný zápach vzniká totiž tím, že močovina a exkrementy při vzájemném působení vytváří čpavek a sirovodík a právě tyto látky jsou zdrojem zápachu.

Kompostovací záchod oddělí exkrementy a toaletní papír. Tento pevný odpad se dostane do kompostovacího zásobníku, který je odvětrávaný. Tato část odpadu se rozkládá a tvoří humus. Můžete ho tedy použít na kompost, nebo je-li dostatečně suchý, je možné tuhý odpad spálit. Chcete-li ho využít na kompost, bude pro vás jednodušší si zakoupit kompostovací záchod, jehož součástí je spodní kontejner určený právě na něj.

Typy kompostovacích záchodů a cena

Základní princip kompostovacích záchodů je stejný. Existují však různý typy lišící se svou konstrukcí podle toho, jak se „zpracovávají“ exkrementy. U některých kompostovacích záchodů se jen shromažďují, jiné je i vysušují a další umožňují také samotné kompostování. Samozřejmě pravým kompostovacím záchodem je pouze poslední uvedená možnost. Ovšem i předchozí varianty najdete mezi produkty tohoto označení. Ceny kompostovacích záchodů se liší druhem a zpracováním. Lze zakoupit skládací toalety, které vyjdou řádově na jednotky tisíc korun. Další alternativou pak jsou profesionální kompostovací toalety, jejichž cena přesahuje i deset tisíc korun.

Mohlo by vás zajímat: