Kdy se vyplatí zateplovat nemovitost?

Cílem zateplování je především úspora energie. Snížení finančních nákladů na provoz daného objektu, které se však projeví z dlouhodobého hlediska. A právě tímto pohledem se budeme v dnešním článku zabývat.

Zateplení může mít samozřejmě spoustu podob. Není to pouze obalení vnější fasády polystyrenem nebo speciální vatou. Izolačně se dají posílit také podlahy, stropy, okna nebo samotná střecha. Nyní si pojďme ale říci, jak se dopídit k výsledné efektivitě zateplování.

Základem je energetický audit

Disponujete-li starou či novou nemovitostí, určitě se neváhejte obrátit na odborníky, respektive energetický audit, s pomocí něhož zjistíte, do jaké energetické skupiny patří váš objekt. Tato stupnice je označována, stejně jako spotřebiče, číselnou řadou. Klasické nové domy dosahují povětšinou označení C, starší budovy jsou na tom samozřejmě hůře. A právě těm se budeme věnovat.

Patří-li vaše rodinné bydlení například do kategorie E, víte, že roční spotřeba na metr čtvereční se bude pohybovat kolem 200kWh, což není malá hranice. Z pohledu nákladů na celkové vytápění jde o desítky tisíc korun ročně.

Zateplovat ano a v jaké míře?

Úspora energie může mít samozřejmě několik podob, které by však měly korespondovat s minimální návratností vložených financí.

Názornou ukázkou může být kupříkladu zateplení vnějších stěn, kterými odchází pravděpodobně největší míra tepla. Každý přidaný centimetr polystyrenu se pozitivním způsobem projeví na uspořených kWh za rok. Při průměrně veliké nemovitosti se tak můžete dopracovat ke snížení až na 150kWh, což však představuje obložení domu alespoň dvaceticentime­trovým polystyrenem.

Dívat se však nesmíte pouze na celkové snížení topných nákladů v budoucích letech, ale i na vstupní investice, které mohou představovat cca 300.000,– Kč. V ten moment lze velice jednoduše vypočíst, že návratnost vložených peněz do silné izolace může probíhat v osmnácti následujících letech.

Pakliže si někdo myslí, že sníží tloušťku zateplení vnější fasády a domůže se nižší návratnosti, je na omylu. V tomto konkrétním případě a v energetické skupině E bude tato doba zhruba stejná, jen může být menší jednorázová investice.

Jakým způsobem snížit návratnost investice do zateplování?

Existují dva určité způsoby. Jedním z nich je provést kompletní zateplení nemovitosti, které samozřejmě vyžaduje více peněz, avšak celková návratnost se snižuje o několik procent. Svých vložených finančních prostředků se tak můžete domoci během patnácti let. Vše je ale zcela individuální záležitostí a závisí to na konkrétním objektu.

Druhou alternativou je využití nejrůznějších dotací, které v závislosti na míře zateplování mohou snižovat celkové vstupní náklady o 15% až 20%. V takový okamžik je úspora energie poměrně efektivní, protože se návratnost investice snižuje na hranici dvanácti nebo třinácti let. V ten moment má cenu realizovat zateplení i starších rodinných domů.

Pakliže výše zmíněný úkon zrealizujete, můžete počítat s roční úsporou kolem 15.000,– Kč až 22.000,– Kč, jen při zateplení fasády v tomto konkrétním případě. Využijete-li další možnosti zateplování, úspory se samozřejmě navyšují.

Mohlo by vás zajímat: