Ušetřete za energie – pořiďte si kamna s výměníkem

Topná sezóna je opět za dveřmi a nezbývá, než se na ni řádným způsobem připravit. Pokud nechcete celou zimu topit či ohřívat vodu pouze za pomoci plynového nebo elektrického kotle, zaměřte se na krbová kamna s teplovodním výměníkemÚspora energie na sebe totiž nenechá dlouho čekat.

Ve své podstatě si pořídíte klasická krbová kamna, která se stanou designovou záležitostí daného prostoru a navíc budou obohacena o dostatečně objemný výměník, z něhož bude ohřívaná voda převáděná do topné soustavy nebo akumulační nádrže.

Správná volba optimálního výkonu

Řádné úspory energie docílíte pouze v takovém případě, že zvolíte optimální výkon krbových kamen. Zaměřovat se však nesmíte pouze na výkon do vzduchu, který je zhmotněn teplem sálajícím z kamen, ale také na výkon do vody, jež je ten, který ohřívá všechny radiátory po domě.

Z obecného hlediska platí, že 1kW výkonu krbových kamen = 20m3 prostoru ve starším objektu nebo 40m3 v novějším rodinném domě. S přesným stanovením vám samozřejmě pomůže odborník na tuto tématiku. Vždy je však třeba zvolit optimální poměr mezi oběma výkony.

Volit nesmíte předimenzovaná ani poddimenzovaná zařízení, kdy buď ztrácíte výkon krbových kamen, nebo naopak snižujete jejich životnost.

Důležité parametry krbových kamen

Úspora elektrické energie nebo úspora za plyn přichází na přetřes v momentě připojení výměníku do topné soustavy a po prvním zatopení. Abyste však svá krbová kamna řádným způsobem ochránili, neopomínejte na ochlazovací smyčku, která nachází své primární využití při přetopení kamen nebo při výpadku elektrického proudu.

Kvalitní kamna disponují i terciálním spalování a šamotovou vystýlkou, jež přináší taktéž výraznéúspory energií. Pakliže je celý systém zapojen opravdu důmyslně, využijete maximální účinnost kamen, která se projevuje ve snížení spotřeby paliva.

Jak velká úspora energie vás čeká?

Celková úspora energie oproti plynovému nebo elektrickému topidlu se samozřejmě odvíjí od frekvence využívání krbových kamen. Prostřednictvím nich můžete do topné soustavy přenést až 70% jejich výkonu, což se samozřejmě pozitivním způsobem odrazí na celkové úspoře energie.

Ta může dosahovat v závislosti na velikosti prostor a optimální volbě výkonu krbových kamen s teplovodním výměníkem, až neuvěřitelných 50%. Dřevo je totiž podstatě levnějším a cenově dostupnější komoditou, než plyn či elektřina. Pakliže vás tedy topná sezóna stojí kolem 10.000,– až 15.000,– Kč, mohou být náklady poloviční.

Čím více budete kamna využívat, tím může být úspora energie výraznější.

Nejde sice o tolik komfortní prvek vytápění, jako je plynový kotel, vzhledem k tomu, že musíte provádět pravidelné přikládání a čištění, pro mnohé občany však může být úspora jednoznačně přínosná.¨

Mohlo by vás zajímat