K čemu je dobrá zelená karta?

Povinné ručení nebo také pojištění vozidla. To je známo bezpochyby každému. Zákonem vyžadované pojištění, které vás ochraňuje před finančními následky, pakliže způsobíte dopravní nehodu. A právě k pojištění automobilu se do značné míry váže ona zmiňovaná zelená karta, o níž je dnes řeč.

Jde o jediný právoplatný doklad, jím prokazujete, že máte řádně uhrazeno povinné ručení daného vozidla. Doklad, který obsahuje základní údaje o vašem vozu, respektive číslo poznávací značky a období, na které je automobil pojištěn.

Ještě do nedávné doby byl tento doklad určen pouze pro cestu do zahraničí, dnes patří zelená karta mezi povinnou výbavu každého řidiče, který má sjednání adekvátní pojištění.

Se zelenou kartou do zahraničí

Do značné míry jsme výše naznačili, že zelená karta je určitou vstupenkou pro vaše vozidlo při jízdě za hranice České republiky. Zelená karta, respektive pojištění automobilu, je platné v podstatě ve všech zemích Evropské unie.

Pakliže však vyrazíte do zahraničí, nezapomeňte si také duplikát zelené karty, který vám vystaví konkrétní pojišťovací společnost. Tento doklad totiž odevzdáváte tamní policii, pakliže způsobíte jakoukoliv dopravní nehodu.

Nepodceňujte důležitost zelené karty

Ač se může tento zelený doklad zdát, jako kus obyčejného papíru, určitě nepodceňujte jeho důležitost, respektive nutnost mít ho stále u sebe, pakliže se vydáte na silniční komunikace.

Pokud nejste schopni předložit zelenou kartu, tedy jediný doklad o pojištění vašeho vozidla, dopouštíte se porušení zákona, které vám může přinést pokuty do výše několika tisíc korun. Zelená karta je zkrátka nedílnou součástí řidičovy výbavy a řádným dokladem, prokazujícím platné povinné ručení.

Mohlo by vás zajímat