Je karma stále výhodným typem ohřevu vody?

Plynová karma, jak je označován plynový průtokový ohřívač vody, má své pevné zázemí především ve starších nemovitostech. V těch nových ji lze vidět pouze zřídkakdy. Moderní kondenzační kotle a veliké zásobníky vody totiž nahrazují tento způsob ohřevu vodu čím dál více. Je tento krok ale opravdu na místě?

Jednoznačně lze tvrdit, že karma, respektive její novodobé moderní provedení, má stále svoje přednosti a hodí se do některých typů domácností. Pojďme si tedy sdělit, do jakých…

Co je to karma?

Karma v podstatě není typickým názvem daného zařízení. Toto označení vzniklo na základě společnosti, která ohřívače vody tohoto provedení prezentuje na trhu. Správně je třeba tento produkt nazývat, jako plynový průtokový ohřívač vody. Tedy takový, který ohřívá pouze aktuálně protékající vodu. Ta je v závislosti na výkonu karmy ohřívána standardně na teplotu kolem 70C° a v poměrně velkém objemovém množství.

Kdy se projeví ekonomický provoz karmy?

Nyní je třeba vyvrátit fakt, že plynová karma již není výhodným spotřebičem.

Pokud vlastníte rodinný dům, ve kterém žije hned několik osob najednou, využívajících běžné množství vody, je vhodnější jistě plynový kotel s odpovídajícím zásobníkem vody. Její teplota je udržována na předem definované hodnotě a v náležitém množství. Teplota by však neměla být moc vysoká, aby kotel nepracoval stále dokola. Taková úspora oproti karmě se může pohybovatkolem 20% až 30%.

Pakliže však žijete v domácnosti, kde vodu využíváte nárazově a nikoliv ve velkém množství, je naopak vhodný výše zmíněný průtokový ohřívač vody. Ten spotřebovává plyn pouze při protékající vodě. Určitou obdobou je i zásobníkový ohřívač vody. Při aplikování nynějších modelů karmy se ostatně nemusíte bát ani nebezpečí, že plynový hořák pro ohřev vody nebude zažhnut. K pozitivům karmy patří také menší fyzické proporce, které nachází své uplatnění v bytových domech, menších koupelnách nebo chalupách.

Jak můžete správně tušit, karma má stále své pevné zastoupení v mnohých domácnostech a může být úsporným řešením právě při ohřevu vody. Plynová karma může disponovat odlišným výkonem a z hlediska vstupních pořizovacích nákladů, půjde jistě o nejekonomičtější variantu tohoto typu zařízení. Cena plynu je však nezastavitelná. Ať už karmu máte nebo ne, řídit budete muset především jeho spotřebu.

Mohlo by vás zajímat