Jak uspořit elektřinu za provoz počítače

Spotřeba elektřiny počítačem se odvíjí od toho, jaký zvolíte, ale také samozřejmě od jeho používání. Jsou domácnosti, ve kterých počítače (často jich je i více) „jedou“ téměř celý den a ani na noc se jejich majitelé nenamáhají s vypínáním. To není příliš úsporné.

Běžné sestavy spotřebovávají při práci zhruba 80 až 100 W, při hrání her či jiných činnostech, při kterých se využívá plný počítačový výkon, je možné dosáhnout spotřeby více než 200 W, a to je jen spotřeba počítače, k níž je nutné přičíst i spotřebu monitoru.

Elektrickou spotřebu počítače navyšují i další činnosti, mezi které patří kopírování z disku na disk, pohyb podsvícené myši, poslouchání mp3 atd.

Levnější provoz mají noteeboky. U nich klesá běžná spotřeba na 30 W, což je v porovnání s osobním počítačem podstatně méně.

Tipy na úsporu energie za počítač

  • Vhodný výběr počítače: Výběr počítače by měl vycházet z vašich potřeb – vašich skutečných potřeb (někteří mají výkon počítače, který nevyužijí). Pokud si můžete vybrat, volte raději notebook. Má nižší spotřebu elektrické energie. Menší spotřebu elektřiny mají také moderní procesory. Netýká se to jen procesorů, ale i dalších komponentů.
  • Vypínejte počítač: Počítač přes noc vypínejte. Spornější je jeho vypínání přes den. Pokud víte, že ho budete za pár hodin znovu používat, není úsporné ho vypínat a zapínat. V tomto případě vypněte jen monitor. Využívejte také úsporný režim, při kterém je spotřeba elektřiny minimální.
  • Funkce a programy: Ne všechny funkce a programy potřebujete. Budou-li běžet, spotřeba elektřiny je vyšší. Mějte to proto na paměti a využívejte jen funkcí a programů, které skutečně využijete.
  • Optimální nastavení počítače: Zkontrolujte si nastavení svého počítače. V dnešní době mají již operační systémy (alespoň Windows) technologii řízení spotřeby energie. Umožní vám vhodné nastavení schématu napájení. Vybrat si můžete ze tří přednastavených schémat – rovnováha, vysoký výkon a úsporný režim. Zvolte si jednu z variant podle toho, jak budete svůj počítač využívat. Existují i různé programy pro ty, kteří se chtějí optimálním nastavením více zabývat.
  • Úsporné nabíjení notebooků: Máte-li notebook, měli byste se rovněž soustředit na úsporné dobíjení. Pořizujete-li si novou nabíječku, vybírejte ji mezi úspornými výrobky. Můžete se s nimi setkat pod označením „zelené“ adaptery. S nimi výrazně snížíte spotřebu energie. Do popředí se také dostávají solární nabíječky notebooků.

Mohlo by vás zajímat: