Jak ušetřit za vodu

Ceny vodného a stočného nebudou klesat ani v budoucnu. Jistě vám neunikla informace v posledních dnech, že cena vody v příštím roce stoupne v průměru o 7%. Vzhledem k tomu, že se jedná o průměr, někdo na tom bude hůře, někdo lépe.

Dá tedy předpokládat další nárůst cen i v budoucnu. Nejen z tohoto důvodu bychom se měli spíše zamyslet, jak s vodou zacházet a jak za vodu ušetřit.

Pojďme si uvést alespoň některé tipy.

  • Šetrné spotřebiče: Nejvíce vody ušetříte výběrem vhodných spotřebičů. Díky energetickému štítkování, které je u mnohých spotřebičů povinné, si snadno a rychle utvoříte představu o energické spotřebě jednotlivých přístrojů.
  • Pozor na protékající záchod: Některé poruchy v domácnosti se nám nechce řešit, a tak je odkládáme. V případě, že vám protéká záchod, na nic nečekejte a objednejte instalatéra co nejdříve. Na zbytečně protečené vodě záchodem ročně můžete přijít až o několik tisíc korun. Dejte si pozor i na další závady přispívající k plýtvání vodou, např. kapání z kohoutků.
  • Sprchování: Někteří upřednostňují sprchování, jiní si raději dopřejí koupel. Sprchováním však ušetříte až třetinu vody oproti koupeli v plně napuštěné vaně. A to už je rozdíl, který se ve vašem vyúčtování za vodu projeví markantně. I když nemáte doma klasickou sprchu, nic vám nebrání vysprchovat se ve vaně. Výhodou sprchování je i jeho větší hygieničnost.
  • Páková baterie: Máte doma ještě kohoutkové baterie? Vyměňte je za pákové. Snadněji docílíte potřebné teploty vody, a tak vám nebude zbytečně odtékat kvůli tomu, že dlouhou dobu nastavujete její vhodnou teplotu. Ještě úspornější jsou termostatické baterie. Nastavíte si vyhovující teplotu, kterou budete mít automaticky, kdykoliv pustíte vodu.
  • Praní: Praní prádla v pračce spotřebuje hodně vody. Proto vždy přistupujte k praní pouze v případě, že naplníte plnou pračku.
  • Splachování: Mnoho vody se v domácnostech vyplýtvá splachováním. Tím samozřejmě nikoho nenabádáme, aby přestal splachovat. Vhodné je ale přejít k výměně vnitřního splachovacího systému. Nové zařízení v nádržce uvolní při spláchnutí méně vody. Dá se také nastavit na menší a větší spláchnutí. V obchodech však můžete narazit na systémy pouštějící nedostatečné množství vody. Těm se vyhněte. Nepropláchnou záchod dostatečně. Ve specializované prodejně by vám měli s výběrem poradit.
  • Nenechte zbytečné téct vodu: Přijde vám to jako samozřejmost, a tudíž zbytečná ráda? Možná ano, ale jsou lidé, kteří zbytečně plýtvají vodou tím, že ji nechávají téct po celou dobu čištění zubů, ve sprše, když se zrovna mydlí a nepotřebují jí, při mytí nádobí atd. Opravdu nikdy nenecháváte téct zbytečně vodu?

Uvedli jsme si několik praktických rad jak šetřit vodou. Některé znáte. Jiné vás možná upozornili na návyky, které děláte automaticky, aniž byste si uvědomovali, že přispívají k plýtvání vody.

Máte ještě další tipy na úsporu vody a tím i vašich financí? Napište nám o nich, rádi je s Vašim svolením zveřejníme.