Jak ušetřit za studium v zahraničí

Studium v zahraničí je především pro vysokoškolské studenty lákavá možnost, které v současné době využívá mnoho studentů. Uvědomují si jeho důležitost pro lepší zvládnutí cizího jazyka i získání nových zkušeností.

Studium v zahraničí – jeho výhody a nevýhody

Z dalších výhod studia v zahraničí si ještě uveďme poznání jiné kultury, rozšíření obzorů, ale také poznáte spoustu zajímavých osob a navážete přátelství s lidmi z různých koutů světa.
Během zahraničního studia se více osamostatníte a získáte sebedůvěru a i ve vašem životopise se bude mezinárodní zkušenost dobře vyjímat.
A co nevýhody zahraničního studia? Někomu se nechce opustit své domácí zázemí a na čas se rozloučit s rodiči, přáteli či partnerem/partnerkou. Nevýhodu je i větší finanční náročnost tohoto studia.

Finanční náročnost studia v zahraničí

Finanční náročnost zahraničního studia se odvíjí od toho, kde budete studovat. Samozřejmě v Evropě jsou náklady nižší než třeba v Americe.
Výhodou je, že na státních školách v některých evropských městech budete studovat zadarmo. Tím se vaše náklady sníží, ale samozřejmě pořád je třeba brát v potazy náklady na bydlení, stravu a další aktivity. Zdarma můžete studovat například ve Skandinávii – hlavně ve Švédsku a Dánsku. Naopak ve Velké Británii, která láká hodně studentů, se vám studium prodraží.
Pokud toužíte studovat v zemi, která je finančně náročnější a nemáte na to dostatek financí, můžete zvážit půjčku. Dobře však promyslete, jestli chcete začít po absolvování vysoké školy svou kariéru s dluhem.

Program Erasmus

Vycestovat do zahraničí za studium můžete různými způsoby. Oblíbené je především zahraniční studium v zahraničí s Erasmem. S ním můžete do zahraničí vyjet nejdříve ve druhé ročníku studia, a to minimálně na tři měsíce a maximálně na rok.
Vycestovat můžete do zemí zapojených do Programu celoživotního učení. Jsou jimi Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie, Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko, Chorvatsko a Turecko.
Zájemce o zahraniční pobyt musí splňovat kvalifikační podmínky programu Erasmus pro studijní pobyty studentů.
Erasmus se studentem uzavře finanční dohodou, na základě které student obdrží paušální částku na měsíc pobytu v zahraničí. I tak je samozřejmě nutná spoluúčast studenta. Kromě finanční úspory oceníte i zaběhlé administrativní postupy, které vám zjednoduší vyřizování studijního pobytu.

Konkrétní tipy na úsporu za studium zahraničí

  • Stipendium na pobyty v zahraničí: Finanční pomocí pro vycestování vám nabízí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v rámci stipendijních pobytů v zahraničí podle dvoustranných mezinárodních smluv. Projděte si je a zjistěte si o nich více informací.
  • Brigáda: V mnohých zemích si poměrně snadno můžete najít brigádu, která je placená lépe než u nás. Na své náklady v zahraničí si tak vyděláte.
  • Bankovní poplatky: Převody v rámci eurozóny nejsou zadarmo. Banky si zpravidla za ně účtují poplatek od 100 do 200 Kč. Proto se jim snažte vyhnout, ať už domluvou, že ve škole budete platit kartou či posláním peněz přes mezinárodní platební systém. Snížit si můžete i poplatky za výběr z bankomatu, např. výběrem bankomatu mateřské skupiny banky, u které jste klientem.