Jak ušetřit při koupi ojetého auta

Při koupi vozidla se neukvapujte. Raději pečlivě zkoumejte nabídky autobazarů. Vracejte se do nich opakovaně a samozřejmě velká nabídka vozů na vás čeká na internetu. Projděte co nejvíce inzerátů a udělejte si představu, za kolik se vámi vybraný model prodává.

Auta ze zahraničí bývají levnější

Některá auta ze zahraničí jsou levnější a také se častěji prodávají s nižším opotřebením. Levné vozy se prodávají především v Dánsku a Polsku. Často se také k nám dováží auta z Německa, Belgie, Švýcarska a Nizozemska.
Dovézt si auto ze zahraničí není v dnešní době příliš obtížné. Rovněž můžete pro tento účel využít internet, ale třeba i navštívit nějaký autobazar v zahraničí, např. v blízkém Německu či Rakousku. Oblíbené jsou i dovozy konkrétních automobilů na zakázku. Zabývají se tím mnohé firmy. I zde samozřejmě platí, že důležité je spolupracovat se seriózní společností.

Podívejte se na předvádějící, referenční a roční vozy

Referenční vozy jsou taková auta, která slouží k reprezentaci dané značky manažerem. Často se obměňují, a proto se prodávají s malým opotřebením. Mají zpravidla málo najetých kilometrů, takže je to kompromis mezi novým a ojetým vozem. Nevýhodou referenčních vozů je jejich menší nabídka. Podobné vlastnosti mají také převádějící či roční automobily.

Najděte si vhodný leasing

Pokud auto kupujete na leasing, soustřeďte se na výběr vhodné společnosti. Občas se objevují různé akční nabídky, se kterými ušetříte. Samozřejmě vždy přeplatíte, takže chcete-li ušetřit, je nejlepší možností financovat automobil z vlastních zdrojů. Ne každému se však chce čekat, zvlášť když vůz je mnohdy nutným vybavením.

Kupujte vozidla nabízející levné náhradní díly

Náhradní díly automobilů jsou různě drahé. Pokud stále nevíte, jakou značku automobilu zvolíte, vezměte v potaz i toto hledisko. Rozdíly v jejich cenách jsou často diametrální.

Pozor na příliš výhodné nabídky

Chcete si také koupit co nejlevněji ojetý automobil? Dejte si pozor na to, abyste se v rámci honby za co největší úsporou, nestali obětí podvodu a nekoupili si vrak, který se stane bezednou jámou na peníze, či který vám rovnou v krátké době po koupi dojezdí. Proto si dejte pozor na příliš výhodné nabídky. Samozřejmě nemusí vždy za nimi stát nějaká nekalost, ale důvod ke zvýšení pozornosti to rozhodně je.

Na co si dát pozor při výběru ojetého vozu

Nákupem ojetého vozu ušetříte, ale také může hodně prodělat, pokud si nekoupíte vůz očekávané kvality. Pojďme si dát alespoň několik tipů, na co byste si měli dát při koupi ojetého automobilu pozor:

  • přetočený tachometr: Je to často zmiňovaný nešvar a právem. Jak zjistit, že to není případ auta, které jste si vyhlídli? Nejlepší bude, když vám motor auta prohlédne automechanik. Objektivně posoudí, zda počet najetých kilometrů odpovídá míře opotřebení motoru.
  • bourané automobily: Kupujte pouze ojeté vozidla, u bouraných je příliš velké riziko skrytých vad a mohou být i nebezpečná. O utajené bouračce vám může napovědět nerovnoměrný lak, nepravidelnost spár atd.
  • kradené automobily: Zkontrolujte si všechny doklady k autu. Koupíte-li si kradené auto, může vám být zabaveno. Proto je lepší podívat se na web Policie ČR, kde najdete databázi odcizených vozidel.
  • auta v exekuci: Riziko odebrání vozidla vám hrozí, i když si koupíte auto v exekuci či zástavě.
  • doklady: Kontrola všech dokladů by před koupí vozu měla být samozřejmostí. Změny v dokladech musí být doplněné kulatým razítkem. Je třeba určitá obezřetnost, protože původní majitel může falšovat servisní knížku. Určitou ochranou může být ověření v autoservisu, do kterého vůz dle razítek jezdil.

Už máte auto? Soustřeďte se také na úsporu za jeho provoz. Víte, jak efektivně jezdit, abyste co nejvíce šetřili za benzín? Nezapomeňte se na budoucí úsporu za benzín soustředit i při koupi auta. Spotřeba se u jednotlivých vozů značně liší a jistě nechcete, aby se vám provoz vozidla neustále prodražoval.