Jak ušetřit za léky

„Platím si zdravotní pojištění a ještě doplácím takových peněz za léky. Je to vůbec možný?“ Ano, asi to napadne každého a mnozí si postěžují i nahlas. Proč ne, ale lepší je nestěžovat si na to, co nemůžeme změnit, a zaměřit se na to, co ovlivnit můžeme.

Dejme si několik tipů:

  • Generická substituce: Pořád je vám toto slovní spojení nejasné? Chcete-li skutečně na lécích ušetřit, je nejvyšší čas si ho vysvětlit. Jde o možnost záměny předepsaných léků za léky, které mají stejné složení, ale rozdílnou cenu. Je totiž běžné, že některé léky mají stejnou účinnou látku. Doplatky u nich se mohou lišit malou částkou, ale i výraznou sumou, zvlášť když užíváte více léků, které by šly nahradit levnějšími. Samozřejmě taková změna není možná u všech léků a vždy případnou záměnu konzultujte s lékárníkem. Musíte mít skutečně jistotu, že léky, pro které jste se rozhodli, mají stejné množství účinné látky. Nemusíte si to však sami zjišťovat. Stačí, když se na generickou substituci konkrétního léku zeptáte lékárníka.
  • Porovnání cen v lékárnách: Víte, že v lékárnách nejsou ceny za léky jednotné? Ano, liší se a opět nejde vždy o malou částku. Proto je vhodné ceny jednotlivých lékáren porovnávat. Bohužel kvůli této úspoře budete muset kamenné lékárny obejít, jde-li tedy o léky na předpis. Na rozdíl od mnohých online srovnávačů, neexistuje žádná centrální on-line databáze cen, na základě které byste si mohli udělat celkový přehled o cenách léků v jednotlivých lékárnách.
  • Velikost balení: Víte-li, že budete lék užívat delší dobu, kupte si rovnou větší balení. Pokud jde o lék na předpis, řekněte si o větší balení lékaři. Větší balení vám často přinese úsporu. Také se stává, že zatímco za tři balení po třiceti tabletách doplácíte, u balení po devadesáti tabletách doplatek není. Zkrátka ceny léků ne vždy odpovídají logice.
  • Úspory za multivitamíny: Multivitamíny a další potravinové doplňky jsou v posledních letech velmi populární. Pokud se vám z těla vlivem nějaké choroby vitamíny či minerály ztrácejí, pak jsou jistě na místě speciální přípravky, ale pro zdravého člověka bude plně dostačující, bude-li vitamíny a minerály přijímat přirozenou cestou. Nejlepším zdrojem vitamínů je samozřejmě ovoce a zelenina. Abyste šetřili i za ně, zaměřte se v létě na sezónní ovoce a zeleninu.
  • Neberte léky zbytečně: Přijde vám to jasné? Ne každému. Někteří lidé si nechávají předepisovat léky, i když není jejich užívání pro ně nezbytně nutné. Proto nutnost užívání konkrétních léků konzultujte s lékařem. Lidé také často nadužívají léky, které nejsou na předpis, především prášky proti bolestem hlavy. Nedělejte to. Škodíte nejen své peněžence, ale především svému zdraví.
  • Nepodceňujte zdravotní prevenci: Platíte-li již hodně peněz za léky, tato rada vám asi k ničemu není. Pokud však ještě do této skupiny nepatříte, dělejte vše pro prevenci vašeho zdraví, tj. Zaměřte se na zdravou stravu, nekuřte, nestresujte se atd. Mnohým nemocem a tím i užíváním léků tak s větší pravděpodobností předejdete.
  • Utvořte si představu o cenách léků: Jak jsme si uvedli, ceny léků se mohou měnit podle konkrétní lékárny. Alespoň představu o průměrných cenách léků si však můžete udělat, a to prostřednictvím Informacím o úhradách, cenách a výši případného doplatku léčivých přípravků hrazených z veřejného zdravotního pojištění i všech obchodovaných léčivých přípravků na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR. Do vyhledávače si zadáte lék, o jaký máte zájem (stačí prví tři znaky) a na základě toho se vám objeví jeho kód, název, doplněk, maximální úhrada zdravotní pojišťovny, nejvyšší možná cena v lékárně při výdeji na recept, nejvyšší možný doplatek pacienta, průměrná aktuální cena v lékárně, průměrný aktuální doplatek pacienta, výše doplatku započitatelného do ročního limitu a další úhradu pro indikaci vyjmenované v IND2.

Cenu léků a doplatků v rámci spoluúčasti neovlivníte, ale kolik za ně zaplatíte vy konkrétně, můžete ovlivnit alespoň částečně. Ušetřete na lécích.