Jak ušetřit energii při praní prádla

Velkou spotřebu mají především zastaralé typy praček. I když se budete snažit uspořit energii při praní prádla sebevíce, nepovede se vám to, nebudete-li mít pračku s nízkou spotřebou elektrické energie. Máte-li takovou pračku doma, vážně popřemýšlejte o koupi nové. Pokud na ni nemáte finance, nezoufejte, a čtěte dál.

I mezi novými spotřebiči vybírejte pečlivě. U všech (nejen) praček je energetická třída, takže si rychle uděláte přehled o spotřebě konkrétních produktů. U praček je nejnižší spotřeba označená energetickou třídou A+++. Tyto pračky jsou samozřejmě dražší, ale jejich koupě se vám z dlouhodobého hlediska může vyplatit.

U pračky je důležité zaměřit se nejen na co nejmenší spotřebu elektrické energie, ale samozřejmě i spotřebu vody. Vybírejte takovou, které postačí maximálně 40 litrů na jeden prací cyklus.

Pračku také volte podle jejich funkcí. I díky nim budete šetřit energií. Moderní pračky dokáží například brát si jen tolik vody, kolik skutečně potřebují pro kvalitní vyprání určeného množství prádla. Našly by se i další funkce, které vám pomohou s úsporou energií při praní.

Další tipy pro levné praní prádla

A co vám ještě pomůže ušetřit za energii při praní prádla? Snažte se vždy využívat plně kapacitu pračky. Prát jen několik kusů oblečení by se vám prodražilo.

Třiďte si prádlo nejen podle barev, ale i podle toho, při jaké teplotě se má prát. Vždy volte správný program. U mnohého prádla je zbytečné volit vysoké teploty praní. Špína se vypere i při nižších teplotách a vy ušetříte. Možnosti využít nižší teploty docílíte i tím, že si budete vybírat účinné prací prášky.

Důležité je také přistupovat k praní prádla ve vhodnou dobu. Máte-li dvoutarifovou sazbu za elektřinu (nízký i vysoký tarif), perte výhradě v době nízkého tarifu. U některých praček je možné si přednastavit praní s tím, že se vám spustí v dobu, kdy funguje nízký tarif.

Lidé mají také čím dál více v oblibě sušičky prádla. Rozmyslete si však, zda je pro vás toto zařízení skutečně efektivní. Je poměrně velkým žroutem energie. Pokud se však bez sušičky neobejdete, volte opět spotřebič z nejnižší energetické třídy.

Co by vás mohlo zajímat dál?