Jak šetřit během vysokoškolského studia

Studium vysoké školy vám přinese vzdělání pro úspěšný vstup do života (alespoň v případě, že si vyberete perspektivní obor), ale také je finanční zátěží. Jak velkou? To se odvíjí od mnoha faktorů.

Finanční náročnost vysokoškolského studia

Finanční náročnost vysokoškolského studia nejvíce ovlivní fakt, jestli se rozhodnete pro státní či soukromou vysokou školu. Soukromé vysoké školy jsou různě drahé. Každopádně vám vysokoškolské studium mnohonásobně prodraží.
Ovšem i když budete studovat na státní škole, která zatím zpoplatněná není (pouze u prodlouženého studia), výdajům se nevyhnete.
Příznivěji na tom budete, bydlíte-li ve městě, kde chcete studovat vysokou školu. Ne každý má však takové štěstí a mnozí musí do školy dojíždět a tím pádem platit za dopravu. Je-li škola hodně vzdálená od vašeho domova, budete si muset navíc ještě financovat bydlení, ať už privátní či na koleji.
Zadarmo samozřejmě nejsou ani učebnice a skripta, případné exkurze a další poznávací aktivity, stravné a nemalé peníze zaplatíte, budete-li chtít během svého studia vycestovat v rámci zahraniční stáže.

Tipy na úspory během vysokoškolského studia

 • Využívejte naplno status studenta: Přináší vám mnoho slev a další výhod. Slevy získáte na dopravu, kulturu atd. Další výhody vám poskytne karta ISIC, kterou vysokoškolští studenti mají. Vedle ISIC existují i další studentské průkazy, např. Euro <26, Student Sphere Card atd. Kromě toho vám do 26 let stát platí zdravotní pojištění a vaši rodiče mají nárok na daňové úlevy a sociální dávky (přídavky na dítě) – samozřejmě za předpokladu, že splníte požadované podmínky. Daňovou slevu můžete uplatnit i vy, pokud si vyděláváte.
 • Včasné dokončení vysokoškolských studií: I když budete studovat na vysoké státní škole, hrozí vám nějaké poplatky, a to především za prodlouženou dobu studia, za další studium či za prodlouženou dobu studia v dalším studiu. Poplatky nejsou malé, a proto jsou vhodnou motivací pro plnění si všech studentských povinností.
 • Stipendium: S náklady na vysokoškolské studium vám může pomoci stipendium. Zjistěte si, zda na něj máte nárok. Rozlišujeme tři základní stipendia – sociální, prospěchové a ubytovací.
 • Efektivní hospodaření s penězi: Naučte se plánovat své příjmy a výdaje. Začněte tím, že o nich budete mít přehled. Zapisujte si své výdaje a poté se k nim vracejte a uvažujte, jak by se za jednotlivé výdaje dalo ušetřit.
 • Brigáda: Vysokoškolští studenti mají dlouhé prázdniny (splní-li si své zkoušky včas) a i během semestru se najdete nějaký ten volný den či alespoň několik hodin. Využijte tento čas a najděte si nějakou brigádu. Pokud se vám poštěstí, můžete mít stálou brigádu, ale v současné době je i velká nabídka jednorázových pracovních příležitostí. Seženete-li si vhodnou brigádu související s vaším oborem, bude i dobrou referencí pro váš životopis.
 • Ubytování: Pokud nemáte vysokou školu v blízkosti bydliště, je třeba zvážit ubytování. V některých případech je otázkou, zda je lepší dojíždět či mít ubytování v daném městě. Záleží na tom, zda budete chodit do školy všechny dny v týdnu a samozřejmě i na vzdálenosti. A jaké bydlení zvolit? Pronájem nebo kolej? Důkladně to promyslete. Zpravidla vás kolej vyjde levněji.
 • Mimoškolní aktivity: Jak je známo, mnozí vysokoškolští studenti si rádi zpestřují studentský život večerní a noční zábavou. Mladí jste jen jednou a každý večer sedět doma a škudlit každou korunu se vám zřejmě nechce. I tak je vhodné alespoň částečně večírky omezit či si alespoň nastavit rozpočet na ně.
 • Výhodný paušál: Snad každý mobilní operátor nabízí studentské paušály. Využijte toho, porovnejte si jednotlivé nabídky a vyberte si nejvhodnější paušál pro vás. Za telefon můžete ušetřit i díky moderním informačním technologiím – skype, sociální sítě atd.
 • Učebnice a skripta: Nové učebnice a skripta nejsou zrovna levnou záležitostí. Ovšem můžete za ně ušetřit tím, že si je koupíte od studentů vyšších ročníků, obejdete antikvariáty a v některých školách se pořádají burzy učebnic. Někdy je možné si skripta pouze vypůjčit v knihovně a nepotřebujete-li celá skripta, zvažte okopírování potřebné části. Někteří studenti mají také možnost kopírovat zdarma, například u rodičů v práci.
 • Jídlo: Pokud máte vysokou školu mimo váš domov, budete také vydávat peníze za jídlo. Bydlíte-li v pronájmu, vařte si společně se spolubydlícími či navštěvujte menzu. Rychlé občerstvení (hamburgery, bagety, pizza) je nejen nezdravé, ale také drahé. Jídlo nakupujte s nákupním seznamem. Předejdete nakupování zbytečností.
 • Perspektivní studijní obor: Tento aspekt si uvádíme jako poslední, i když je nejdůležitější. Najde se mnoho studentů, kteří studují jen pro titul, aniž by zkoumali, jestli se v daném oboru budou moci uplatnit. Tito studenti často končí na úřadu práce a nakonec musí vzít zavděk pracovní pozicí, na kterou by jim stačilo středoškolské vzdělání. Neutrácejte tedy zbytečně peníze za studium, které je samoúčelové.

A co studentská půjčka?

I když budete žít vcelku umírněný vysokoškolský život, půjdou vaše měsíční náklady do tisíců korun. Obáváte se, že na to mít nebudete a vaši rodiče vám nemohou finančně pomoci? Pak může být řešením studentská půjčka.
Uvažujete o ní? Je vůbec dobrým nápadem? Studentskou půjčku najdete v nabídce mnohých finančních institucí. Jejich podmínky a náklady na ní se liší, ale obecně platí, že mají výhodnější úrokovou sazbu, popřípadě i další podmínky než jiné druhy půjček.
O studentské půjčky však není ze strany studentů velký zájem. Opatrnost je jistě na místě. Mladí lidé mají na začátku své kariéry obtížnou situaci. Ani vysokoškolský titul jim nezajistí atraktivní pracovní pozici a nadměrný výdělek. Navíc mnozí mladí lidé si chtějí vzít úvěry na bydlení, a proto zadlužovat se už během studia by mělo být spíše výjimečné.