Jak nakupovat na slevových portálech

Slevový portál je portál fungující na principu kolektivního nakupování. Tento model je převzatý ze zahraničí a úspěšně se uchytil i u nás. Spočívá v nabídce zboží a služeb s výraznou slevou.

O slevových portálech

Slevové portály nabízejí rozmanité zboží a služby. Nejvíce jsou rozšířené vouchery do restaurací, wellness center a adrenalinové zážitky, ale oblíbené jsou také slevy na masáže, módu, šperky a různé zájezdy.
Nabídky jsou zpravidla rozdělené nejen podle sortimentu, ale také regionu, do kterého jsou soustředěné. Některé slevy mají celorepublikovou působnosti – např. slevy na nákupy v e-shopech, zájezdy atd.
U nás působí mnohé slevové portály. Nejznámější je nejznámější Slevomat.cz, dále se na trhu drží například servery Vykupto.cz, Pepa.cz, NákuVAkci.cz, Slevoteka.cz, Hyperslevy.cz atd.
Kromě slevových portálů působí také slevové agregátory. Jde o srovnávače, ve kterých můžete porovnat nabídky z různých slevových portálů.

Jak fungují slevové portály

Na slevových portálech můžete nakupovat stejně jako v e-shopech s tím rozdílem, že produkty a služby v něm nabízené jsou s velkou slevou, která by se měla pohybovat minimálně v rozsahu 40 – 50 %. Setkáte se však i s atraktivnějšími nabídkami.
Na rozdíl od e-shopů jsou nabídky časově omezené. Trvají obvykle jen několik dní. To, aby skutečně zákazník koupil zboží či službu v krátké době, protože zatímco lákadlem pro zákazníka je nízká cena, obchodník těží z velkého objemu zakázek. Proto se také většinou slevová nabídka aktivizuje, je-li o ní dostatečný zájem. Zpravidla je však limitována i maximálním počtem slev.

Rady jak nakupovat na slevových portálech

Při nákupu na slevových portálech se držte zásad, díky kterým je pravděpodobnější, že se svým nákupem budete skutečně spokojeni:
Využívejte nabídek slev pouze u prověřených slevových portálů. Mnozí lidé mají se slevovými portály špatné zkušenosti, protože využili slevového portálu, který nedostál svým závazkům. S velkým boomem hromadného nakupování se začaly množit jako houby po dešti a ne všechny byly seriózní. O slevovém portálu vám mnohé napoví recenze uživatelů.
Zaměřte se na slevové portály mající zákaznickou linku, ať už v podobě e-mailové či telefonické podpory. Budete-li mít nějaké problémy s voucherem, je dobré mít se kam obrátit.
Zkoumejte, co všechno nabídka zahrnuje. Opravdu máte ve slevě vše, abyste daný produkt či službu mohli využít, jak si představujete? Ověřte si to. Jinak by se vám také mohlo stát, že si koupíte zdánlivě levnou dovolenou u moře, ale zjistíte, že v ní nejsou zahrnuté další služby, které vám celý pobyt prodraží. Pokud si nejste ničím jisti, nebojte se vznést dotaz.
Zajímejte se o podmínky uplatnění voucheru. Znát byste měli všechny aspekty. Jinak by se vám mohlo snadno stát, že si objednáte voucher do restaurace, ale budete ho moci uplatnit pouze v době, ve které se vám to nehodí.
Nezapomínejte, že i voucher ze slevového portálu můžete reklamovat. Proto se nebojte ozvat, pokud zboží či služba nebude odpovídat nabídce.
Koupili jste si voucher, ale z nějakého důvodu víte, že ho nevyužijete? Stejně jako při nákupu v internetovém obchodu platí, že do 14 dnů od jeho koupě ho můžete vrátit. Peníze samozřejmě dostanete zpátky dle zákona.
Chcete-li si užít své slevy naplno, nenechávejte využít voucheru na poslední chvíli. Produkty a služby ve slevách mají časové omezení. Mnozí si koupí voucher a pak si všimnou, že propadne za několik dní. Snaží se ho narychlo uplatnit stejně jako ostatní a pak je potíž s přeplněnými restauracemi, hotely atd.