Jak na úvěry, aby vás „nepoložily“

Začněme definicí úvěru: Jde o dočasné postoupení peněžních prostředků věřitele na principu návratnosti dlužníkovi. Dlužník po uplynutí či v průběhu splatnosti úvěru platí úrok.

Úvěry jsou rozmanité. Obecně je rozlišujeme na bankovní a nebankovní. Dalšími parametry, na základě kterých si je klienti vybírají, jsou částka, podmínky získání, doba splatnosti, účelovost atd.
O úvěrech bychom si toho mohli napsat hodně, ovšem tento článek je zaměřený především na tipy, jak si správně peníze půjčovat.

Co je důležité při půjčování si peněz

Půjčujte si jen tolik, kolik dokáže splatit.
Berte si úvěry pouze kvůli potřebným věcem, nikoliv kvůli těm, které chcete a bez kterých se snadno obejdete. Podle toho rozlišujeme dobré a špatné dluhy. Dobrým dluhem je např. hypotéka či úvěr na investici do firmy, jež vám přinese větší zisky, než budou měsíční splátky úvěru. Špatný dluh je na věci, jež vám peníze neušetří. Navíc zpravidla rychle ztrácí svou hodnotu.
• Pokud řešíte jednorázové překlenutí finančního problému, zkuste se nejdříve obrátit na rodinu, vyhnete se poplatkům a úrokům.
• Předtím, než si sjednáte půjčku, si pečlivě rozmyslete, jak ji budete splácet, a to i v případě, že se stane něco neočekávaného, např. přijdete o práci, nebudete kvůli nemoci schopni dlouho pracovat atd. Čím dlouhodobější půjčka, tím více byste měli přihlížet k nečekaným událostem. U hypotéky se doporučuje chránit se proti těmto rizikům životním pojištěním. Některé banky ho přímo vyžadují.
Neberte si úvěr, abyste splatili jiný úvěr. Je to nejkratší cesta do dluhové pasti. Pokud nejste schopni zaplatit úvěr nyní, nezvládnete to ani později. Nečekejte na zázrak a raději svou finanční situaci řešte jinak.
Porovnávejte jednotlivé úvěry, abyste si vybrali výhodný finanční produkt. Úvěry neporovnávejte podle úroku, ale podle celkového RPSN, ve kterém jsou kromě úroku započtené i další výdaje související s úvěrem.
• Pokud vám odmítne banka půjčku, rozmyslete si, zda byste měli využívat nebankovních produktů, které jsou dostupnější. Banky odmítají poskytnout úvěr lidem s malou bonitou, u nichž je riziko, že nedostojí svým závazkům. Je vhodné si i přesto půjčovat? Zřejmě ne.
• Potřebujete-li si půjčit jen menší částku na kratší dobu, možná by vám místo klasického úvěru pomohl kontokorent, který je levnější. Řešením může být i kreditní karta. Dejte si však pozor, abyste nepřekročili bezúročné období.
• Vždy důkladně čtěte smlouvu včetně pasáží psaných drobným písmem. Zajímejte se o všechny poplatky, které s úvěrem souvisí – nejen úroky, ale i poplatky za předčasné splacení, vedení úvěrového účtu, sankce atd.

Úvěry: Ano nebo ne?

Rozmýšlíte si, jestli si sjednat úvěr či nikoliv? Říci obecně, že úvěry jsou špatné, protože nás mohou dostat do dluhové pasti, je příliš zjednodušené. Úvěry mají i své výhody. Pomáhají nám řešit některé finanční situace, na které nemáme v současnou dobu peníze.
Pokud jste se rozhodli, že si přeci jen úvěr sjednáte, řiďte se výše uvedenými radami. S větší pravděpodobností se vyhnete finančním problémům.