Praktické využití dešťové vody

Vzrůstající ceny vody mohou být dobrou motivací k tomu, abychom se zamysleli nad zdroji, které padají kolem nás. V domácnosti využíváme vodu nejen na účely spojené s její konzumací či činnostmi vyžadující pitnou vodu.

Pro mnohé účely se však dá využít dešťová voda. Lze jí nahradit zhruba polovinu veškeré spotřebované vody v domácnosti. Přepočte-li se to na peníze, rozhodně nejde o zanedbatelnou částku. Přečtěte si k čemu všemu se dá využít dešťová voda a jak s ní můžeme nakládat. Uvidíte, že zachycení dešťové vody a následné využití není složité.

Jak lze využít dešťovou vodu

Pitnou vodu potřebujete v domácnosti na všechny činnosti, při kterých s ní přicházíte osobně do styků. Jsou jimi především vaření, pití, mytí nádobí či osobní hygiena.

A na jaké účely je tedy možné využit dešťovou vodu? Shrňme si je:

  • zalévání zahrady: Pro zalévání zahrady je dokonce dešťová voda lepší než ta z kohoutku. „Kohoutková voda“ obsahuje totiž chlór, který některým rostlinám nedělá dobře.
  • praní prádla: I zde dešťová voda pitnou nejen zastoupí, ale navíc má oproti ní výhody. Je měkká, což oceníte, máte-li k dispozici vodou s větší tvrdostí, jež je na praní prádla méně vhodná. Dešťová voda je měkká, díky čemu lépe rozpouští prací prášek. Při použití dešťové vody dochází v pračce v menší míře k usazování vodního kamene.
  • splachování záchodu: V domácnosti se splachováním spotřebovává zbytečně moc vody. Uznejte sami, že používat „placenou“ vodu pro tyto účely je plýtváním.
  • další rozmanité činnosti: Dešťovou vodu využijete i na mnohé jiné činnosti, u kterých není zapotřebí pitná voda, např. úklid domu, mytí auta a jistě pro ní najdete i další využití.

Zachycení a využití dešťové vody

Chcete-li využívat dešťovou vodu, je nutné pořídit si systém na její zachycení a využití. V současné době můžete na trhu vybírat z rozmanitých zařízení.

Na kvalitu dešťové vody má vliv i střecha, především použitá krytina. Dešťová voda se dostává do okapu a odtud do akumulační nádoby. Shromážděná voda se filtruje, tj. odděluje od nečistot.

Skladovací (zásobní) nádrž je umístěná nad zemí i podzemí. Častým prostorem pro její umístění je sklep. Nedoporučuje se však. Ve sklepě jsou většinou vyšší teploty, a to je nežádoucí. Zásobní nádrže se vyrábějí z různých materiálů – plastu, betonu, oceli či sklolaminátu. Zvažte rovněž optimální velikost s ohledem na provozní důvody i maximální využití.

Má-li být dešťová voda skutečné využitá, je třeba, aby systémy byly vybavené určitými prvky. Mezi ty hlavní patří přepadový sifon, soustava pro klidný nátok vody do nádrže a plovoucí sací soupravy pro odběr vody. Ve sběrných nádržích dochází k rozdělení vody na tři vrstvy – spodní sedimentační, užitkové a plovoucí vrchní, ve které jsou obsažené nečistoty. Právě proto jsou zcela nutné výše uvedené prvky.

Kromě toho systémy ještě obsahují filtry, akumulační nádrže, čerpací zařízení, řídící doplňovací jednotky, hladinové senzory a potrubí. Z nádrží je vyčištěná voda čerpaná do systému užitkové vody. Chcete-i využívat dešťovou vodu, je nutným předpokladem zřízení dvojího potrubního rozvodu – na pitnou a užitkovou vodu.

Mohlo by vás zajímat