Jak bezpečně platit na internetu: Různé možnosti plateb

Za vybrané zboží či služby na internetu můžete zaplatit prostřednictvím bezhotovostního bankovního převodu. Tato možnost je vhodná pro lidi využívající internetové bankovnictví.

V porovnání s placením kartou je tento způsob pomalejší, protože vám obchodník poskytne zboží či službu, až když mu je vaše platba připsána na účet, což zpravidla trvá dva až tři dny (dle banky).
Při placení na internetu bezhotovostním bankovním příkazem z účtu na účet se nemusíte bát bezpečnostních rizik. Banky mají tyto platby kvalitně zabezpečené. Samozřejmě nemohou ovlivnit to, že peníze pošlete neserióznímu obchodníkovi. Sami musíte dbát bezpečnostních zásad nakupování na internetu. Dejte si také pozor, ať nespletete číslo účtu.

Bankovní tlačítko

Platba prostřednictvím bankovního tlačítka představuje rychlý převod z účtu na účet. Spočívá v kliknutí na tlačítko banky, u které máte vedený účet. Tímto kliknutím se dostanete do internetového bankovnictví, kde již máte předvyplněné některé údaje a vy jen potvrdíte platbu. Je to tak rychlejší, pohodlnější a nemůžete se splést ve vyplňování údajů.
Platby přes bankovní tlačítko jsou bezpečné, protože se k vašim údajům nedostane banka. Tento způsob zatím není tolik rozšířený ze strany obchodníků. Platbu bankovním tlačítkem umožňuje většina velkých bank.

Dobírka

Placení dobírkou u zboží a služeb kupovaných přes internet je dnes spíše na ústupu. Jde totiž o nejdražší způsoby platby a na dobírku nemůžete nakupovat z ciziny. Celkově je tento způsob platby nepružný – pro kupujícího i prodávajícího. Tuto možnost platby však stále ještě najdete v nabídkách plateb internetových obchodů.
Dobírka spočívá v tom, že balík zaplatíte až při jeho převzetí na poště či v jiné přepravní společnosti.
Pokud však internet téměř nevyužíváte a nemáte ani elektronické bankovnictví, možná tento způsob platby uvítáte.
A jak je to s bezpečností této platby? Zdá se velmi bezpečná. Zaplatíte přeci, až když dostanete zboží, takže se nemusíte obávat neserióznosti obchodníka. Neplatí to úplně, protože až po zaplacení může zákazník otevřít balík a dozvědět se, za co vlastně zaplatil.

Elektronická peněženka

Elektronická peněženka představuje platbu prostřednictvím internetového platebního systému. U nás je nejznámější Paypal. V rámci něj je možný přesun peněz mezi účty identifikované emailovými adresami. Jsou propojené s platebními kartami. Jde tedy o alternativu k běžným účtům. Používají se především pro úhradu menších a středně vysokých částek. Jedná se o moderní metodu online plateb, které jsou pohodlné a bezpečné. Nemusíte při nich poskytovat osobní ani finanční údaje.
Výhodou je i okamžitá úhrada částky. Platby jdou přes platební systém a díky tomu obchodník nevidí váš bankovní účet.
Elektronická peněženka je vhodná pro ty, kteří aktivně používají internetové bankovnictví či mají aktivované online platby. Abyste však mohli začít používat elektronickou peněženku, musíte se registrovat.

Platby mobilem

Platby mobilem jsou určené pro majitele chytrých telefonů s internetem, kteří zároveň mají účet v bance, jež tuto možnost nabízí. Jde o jednoduchý způsob platby, který je dobře zabezpečený. Pro větší bezpečnost se doporučuje zamknout mobil PIN kódem.
Platby mobilem jsou určené spíše na menší výdaje. Jde o poměrně novou možnost, která se rozvíjí teprve dva roky.

Internetové obchody nabízejí různé způsoby placení za služby či zboží. Zpravidla si můžete vybrat mezi více možnostmi, ovšem neplatí, že by vám každý e-shop dal vybrat ze všech možných způsobů. I pro majitele internetových obchodů mají jednotlivé způsoby plateb své výhody a nevýhody.