Jak bezpečně platit na internetu kartou

Chcete-li platit kartou přes internet, je třeba mí správný typ karty. Pokud ji nemáte, zažádejte si o ni. Poté je nutné kartu aktivovat. Z bezpečnostních důvodů se vydávají blokované. Na kartě si nastavíte limity a pak už vám nic nebrání v placení kartou na internetu.

Existují i virtuální karty. To znamená, že máte jen její číslo. Umožňuje placení pouze na internetu. Její výhodou je, že ji nikdo nezkopíruje. Nenabízejí ji všechny finanční instituce.

Placení kartou na internetu: Shrnutí výhod a nevýhod

Výhody

• okamžité zpracování platby (díky tomu zboží od prodejce může odejít ihned)
• platba bez poplatků
• větší bezpečnost platby kartou doma než v kamenném obchodě
• nezadáváte svůj PIN
• možnost využít chargebacku, tj. zpětného zaúčtování při reklamaci

Nevýhody

• ne každou platební kartou se dá platit online
• nutné povolení pro online platby
• vyplňování čísel karty
• je třeba si dávat pozor, kde nakupujete (to se týká všech plateb na internetu)

Zásady bezpečného placení kartou na internetu

Obecně je nakupování na internetu prostřednictvím karty stále bezpečnější. Banky i internetové obchody se na bezpečnost pečlivě soustředí. Díky možnosti zpětného proplacení (chargeback) je dokonce jednodušší reklamace, protože nemusíte podávat trestní oznámení. Banka vám peníze vrátí na účet a reklamaci vyřizuje s obchodníkem sama.
A jak ještě zvýšit bezpečné placení karty na internetu? Pomohou vám následující rady:
• Pokud nemáte dobrý pocit z placení kartou na internetu, zvolte jiný způsob platby, např. převodem z účtu prostřednictvím internetového bankovnictví či koupí zboží na dobírku. Pokud máte však z bezpečnostního hlediska kvalitní kartu (se zabezpečovacími prvky), je platba kartou bezpečnější než jiné platby.
• Zjistěte, zda obchodník, u kterého se chystáte na internetu nakoupit, má zabezpečené stránky. Měli by být označené logem. V jiných internetových obchodech se nedoporučuje nakupovat.
Použijte 3D Secure jako bezpečnostní prvek. U tohoto systému je dvojí kontrola. Nejenže musíte zadat údaje ze své karty, ale poté ještě čekáte na SMS klíč, který vám z banky přijde na mobil. Tento SMS klíč doplníte do platebního formuláře a potvrdíte platbu. Tuto možnost nabízí hodně bank.
Při placení kartou online se nikdy neudává PIN. Nikdo by to po vás neměl chtít, a kdyby náhodou ano, rozhodně ho nikomu neposkytujte.
• U nákupů online kartou si můžete také nastavit odemknutí a zamknutí karty. Tato funkce je vhodná pro ty, kteří chtějí mít možnost nakupování na internetu, ale zároveň nechtějí mít trvale nastavené vysoké internetové limity.

Jak se platí kartou na internetu

Pokud se seznámíte s pravidly bezpečného nakupování na internetu, je už samotný nákup velmi jednoduchý. Internetový obchod vás zpravidla vede krok za krokem, takže i když s nákupem online prostřednictvím karty nemáte zkušenosti, zvládnete to. Zadávanými údaji jsou:
číslo karty: Jedná se o šestnáctimístné číslo, které je na přední straně karty.
platnost karty: Údaj rovněž najdete na přední straně karty. Uvádí se datum, do kdy je karta platná, konkrétně jde o měsíc/rok.
CVV2/CVC2 kód: Najdete ho vedle podpisového proužku na zadní straně. Je to třímístné číslo.