Jak bezpečně nakupovat na internetu

Nákupy na internetu jsou stále rozšířenější. Využívá jich hodně lidí. Proč ne. V různých internetových obchodech či na slevových portálech skutečně můžete sehnat mnohé zboží za příznivou cenu. Kromě toho ušetříte čas, máte klid na výběr, snadněji najdete různé technické parametry produktu, můžete si zároveň přečíst recenze na jiných místech na internetu a celkově jde o velmi pohodlný způsob nákupu.

Ovšem aby vaše nákupy byly opravdu výhodné, je nutné nakupovat v seriózních e-shopech a dbát základních zásad bezpečnosti při placení.

Zásady nákupu na internetu

Na nákup zboží či služeb si vybírejte pouze seriózní internetové obchody. A jak je poznat? Podívejte se na různé nezávislé recenze (ne ty, které má e-shop na svých stránkách) a zjistěte si, jak dlouho obchod působí na internetu. Nejlepší je nakupovat v certifikovaných obchodech. Poznáte je tak, že mají logo certifikace, např. APEK či SAOP. U certifikovaných obchodů máte větší jistotu, že se v případě problémů dovoláte svých práv.
Vždy si čtěte obchodní a reklamační podmínky. Lidé často zaškrtnou, že souhlasí s obchodními podmínkami, aniž by se obtěžovali jejich čtením a pak se v případě problémů nestačí divit.
Zajímejte se o způsob dopravy a placení. V mnohých internetových obchodech si můžete vybrat, ale jinde je nabídka omezená či taková, která vám nemusí vyhovovat.
U neznámých internetových obchodů neplaťte předem. Pokud máte možnost, zvolte si platbu dobírkou při převzetí zboží. Platby předem se doporučují pouze v internetových obchodech, se kterými máte zkušenosti, či které jsou obecně známé. Vždy je lepší nakupovat na základě vlastních zkušeností či lidí kolem vás.
Dejte si pozor na ochranu osobních dat. Nakupujte pouze v těch internetových obchodech, které přenášená data kódují. Díky tomu se k nim nedostane nikdo cizí. Kódování poznáte podle symbolu klíče či uzamčeného zámku.
• Nezapomínejte na to, že zboží můžete do 14 dnů vrátit bez udání důvodů. Je to zákonná povinnost obchodníků.
Dbejte na zásady bezpečného placení na internetu.