Fotovoltaická elektrárna – FVE – Vepřek

Projekt, který si vyžádal investici 2,7 miliard korun a měl se stát producentem vyrobené energie v řádu 40,4 GWh s předpokládaným výkonem 35,1 MW.

Od té doby samozřejmě uteklo několik málo let, přesto patří FVE Vepřek mezi jednu z největších slunečních elektráren u nás. Její oficiální spuštění proběhlo 8. září 2010. Roční výstavba tohoto obrovského komplexu se nachází na 82,5 ha půdy, v katastrálním území Vepřek.

Technické přednosti FVE Vepřek

Pokud jde o výkon této fotovoltaické elektrárny, je to 35,1 MW, které jsou zaštiťovány 186.960 kusy monokrystalických panelů výrobního označení PhonoSolar 185 a PhonoSolar 190 Wp. Ty jsou systematicky rozděleny do 26 bloků. Součástí každé této části je speciální řídicí systém PLC Tecomat Foxtrot CP-1004. Jednotlivá stanoviště jsou propojena optickým kabelem a řízeny v hlavním velínu. Nedílnou součástí tohoto komplexu je také speciální rozvodna.

Vlastníci fotovoltaické elektrárny Vepřek

Hlavním strůjcem a budovatelem této sluneční elektrárny byla společnost Decci a.s., která prostřednictvím jednotlivých subdodavatelů realizovala kompletní dílo za přispění státních podpor, které v té době byly opravdu výhodné.

Současným provozovatelem FVE Vepřek je dceřiná společnost firmy Decci a.s., která nese příznačný název FVE CZECH NOVUM s.r.o. Právě do ní byla vložena elektrárna zhruba v únoru roku 2010.

Již v listopadu 2010 byl prodán 37,5% podíl zahraničnímu investorovi, kterým je firma Berlanga Uzbekistan NV. Finanční obrat FVE CZECH NOVUM s.r.o. se odhaduje na 215 milionů korun, z čehož činí čistý zisk přibližně 65 milionů korun.

Pozn: obrázek FVE je ilustrativní

Mohlo by vás také zajímat