Budoucnost elektromobilů

Elektromobil neboli elektrické vozidlo představuje automobil, které funguje na elektrický pohon. Zdrojem energie je u něj zpravidla akumulátor, který se nabíjí před jízdou a podle jeho kapacity se odvozuje dojezdová vzdálenost. Více se hodí na provoz do města než na překonávání větších vzdáleností.

Akumulátorem se nahrazuje motor na pevná paliva a je nejdůležitější součástí elektromobilu. Postupem času se akumulátor vyvíjí a neustále zlepšuje. Přesto ještě dnes má mnoho nedostatků.
Pokud uvažujete o koupi elektromobilu, určitě vás bude zajímat jeho nákladnost. Jeho cena je vyšší, ovšem náklady na jeho provoz jsou srovnatelné s automobily na pevná paliva. Náročnost na spotřebu je u něj menší.

Výhody a nevýhody elektromobilů

Zvažujete-li elektromobil, promyslete dobře jeho výhody a nevýhody. Hlavní výhodou je samozřejmě šetrnost k životnímu prostředí. Majitel elektromobilu ocení i bezúdržbovost vozu, bezhlučný provoz, nízkou cenu paliva, nestoupající spotřebu paliva v kolonách, snadné dobití akumulátoru na všech místech, kde je elektrická síť, a výhodou je i nižší cena povinného ručení pro majitele elektrických vozů. Podnikatelům jistě přijde vhod osvobození od silniční daně.
Stále však se nedaří eliminovat nevýhody, které elektromobily mají. Mezi ně patří vyšší pořizovací cena (až o desítky procent), omezený dojezdový rádius, delší doba nabíjení (několik hodin) a malý počet rychlodobíjecích stanic.

Elektromobily v ČR

Budete-li si chtít pořídit v České republice elektromobil, můžete si vybírat z různých druhů modelů. Nabídka je dostatečně pestrá. Na českém trhu se jako první elektromobil objevil Tazzari Zero. Z dalších to byl např. Mia Electric atd. Některé značky také provádí přestavby některých modelů na elektrický pohon. Prvním sériově vyráběným elektromobilem u nás byl Citroën C-Zero a i další značky na sebe nenechali dlouho čekat. Mezi nejdostupnější elektromobily u nás v současné době patří Toyota Prius Plug-in Hybrid, Peugeot iON či BMW i3.
Zastoupení automobilek nabízející elektromobily je dostatečné. Vyrábí se stále, i když zájem o tato auto roste jen pozvolna.

Elektromobily a jejich budoucnost

Elektromobily mají své zastoupení v mnohých evropských zemích. A jak je na tom Česká republika? Zatím výrazněji nenarůstá jejich prodej. Proto i automobilky, které se soustředí na výrobu elektromobilů, omezují výrobu, ale také zlevňují.
Cena je hlavním důvodem, proč Češi odmítají elektromobil. Nechtějí ani experimentovat. Raději se spoléhají na pohon, který dobře znají. Nejen v České republice nenarůstá prodej elektromobilů. Tento trend se projevuje v celé Evropě, ale také ve Spojených státech amerických.
Problémem, který brání většímu uplatnění elektromobilů, je akumulátor. Není obtížné vyrobit elektrický pohon, ale akumulátory mají ještě mnohé nedostatky. Je proto třeba hledat úložiště schopné uchovat velké množství energie při malém objemu. Řešením mohou být v budoucnu palivové články.
Právě kvůli vysoké ceně, ale i nedostatkům kolem akumulátoru je prognóza kolem elektromobilů nejistá. Pokud se však tento problém podaří vyřešit či se najde vhodnější alternativa, může mít skutečně velký potenciál. Vypadá to však, že na jejich masivní rozvoj si budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Hybridní automobily

Kromě elektromobilů se prodávají také hybridní automobily, což znamená, že mají pohon kombinující více zdrojů energie pro pohon. Rozšířená je kombinace spalovacího motoru, elektromotoru a akumulátoru.
Má-li vozidlo hybridní pohon, umožňuje využívání výhod jednotlivých pohonů dle situací, ve kterých se vozidlo ocitne.
Hybridní vozidla mající kombinaci spalovacího motoru, elektromotoru a akumulátoru se hodí pro jízdu na krátké vzdálenosti, především ve městě. Tyto automobily mají dvě spojky. Spojují elektromotor se spalovacím motorem a elektromotor s převodovkou.
Díky možnosti kombinace podle toho, co zrovna je výhodnější, dosáhnete s hybridním vozidlem nižší spotřeby energie.
Hybridních aut v České republice přibývá. Nejvíce jich prodává Toyota nabízející několik modelů. Dříve nabízela pouze model Prius, který byl svým způsobem extravagantní. Dnes si však z nabídky vyberete.