Využití elektrických olejových radiátorů

Elektrický olejový radiátor představuje přenosné přímotopné elektrické zařízení. Je složené z ocelových žeber, uvnitř kterých je olej. Počet žeber je různý, cca kolem deseti.

 

[maxbutton id=“4″]

 

Při zahřátí elektrické odporové spirály se zahřívá i olej a tím vzniká teplo regulovatelné vestavěným termostatem. Předávání tepla bude efektivnější, jsou-li v radiátoru zabudované ventilátory. Mají je jen některé modely.

Výhody a nevýhody elektrických olejových radiátorů

Elektrické olejové radiátory mají několik základních výhod. Mezi ně patří dlouhá životnost a bezúdržbovost. Nemusíte se o ně nikterak starat.

Olejové radiátory jsou opatřené kolečky, díky kterým je můžete snadno přemisťovat mezi různými prostory. Stačí jen dopravit radiátor do místa určení a zapnout do zásuvky. Použití je velmi jednoduché a není zapotřebí žádné speciální instalace. Ani regulace není složitá.

 

[maxbutton id=“4″]

 

Olejové radiátory nevysoušejí vzduch ani nevíří prach a celkově jsou šetrné k životnímu prostředí. Z dalších výhod si ještě uveďme pěkný vzhled, bezpečnost, nehlučnost, možnost výběru různého příslušenství a díky termostatu budete moci udržovat automaticky nastavenou teplotu.

Hlavní nevýhodou olejových radiátorů je vyšší spotřeba energie. Proto se nehodí na stálé vytápění.

Využití elektrického olejového radiátoru

Pokud byste chtěli elektrickým olejovým radiátorem topit soustavně, značně by se vám to prodražilo. Proto se doporučuje používat olejové radiátory pouze k občasnému přitápění.

Lidé ho využívají především na svých chatách či chalupách nebo v dalších nepravidelně obývaných prostorech či menších místnostech, které je možné vytopit během chvilky.

Vyberte vhodný elektrický olejový radiátor

Olejové radiátory jsou rozmanité a liší se v mnohých parametrech, které byste měli při výběru vhodného modelu zohlednit. Nejdůležitější je výkon. Odvíjí se od toho, jaké prostory budete potřebovat vytápět. Nejste-li si jisti, zda výkon vybraného radiátoru bude pro vás dostatečný, poraďte se s odborníky. Mnohé vám také napoví počet žeber. Čím více jich je, tím větší prostor radiátorem vytopíte. Nejde však o jediný ukazatel výkonu. Při výběru radiátoru berte v potaz tepelnou izolaci místnosti a dostatečnost vytopení mohou ovlivnit i další faktory.

Kromě výkonu by vás měl zajímat i příkon, který je zpravidla kolem 1 500 – 3 000 W.

Zajímejte se rovněž o možnost regulace výkonu, délku přívodního kabelu, ventilátor a určitě vás bude zajímat i design radiátoru. Olejové radiátory se liší rovněž příslušenstvím. Mohou mítčasovač, ochranu proti přehřátí a mrznutí, volitelné režimy výkonu atd.

Další zařízení určená k občasnému přitápění

Možnosti získání tepelného komfortu jsou různé. Pro občasné přitápění jsou kromě elektrických olejových radiátorů ještě oblíbené infračervené teplomety či přímotopy.

Elektrické přímotopy

Klasikou volenou pro občasné vyhřívání je elektrický přímotop (elektrický přímotopný konvektor). Funguje na principu proudění chladnějšího vzduchu u podlahy. Nasává se prostorem v přímotopu k horké spirále uvnitř. Tam se ohřívá.

I když už je tato technologie přitápění překonaná, někteří ji stále volí, a to především díky nízkým pořizovacím nákladům, snadné montáži, nízké hmotnosti a dobré mobilitě, vysokému výkonu i okamžitému náběhu. Oceníte i jednoduchou regulaci. Nevýhodou je zhoršování mikroklimatu v prostoru, ve kterém se nachází. Dochází totiž k přepalování prachu ve vzduchu. Vyhnout by se mu tak měli především alergici či lidé s dýchacími obtížemi.

 

[maxbutton id=“4″]

 

Nevýhodou je i to, že po vypnutí se hned vzduch ochladí. Není u něj žádná tepelná setrvačnost.

Elektrické infrapanely

Infrapanely mají také bohatou minulost. Staré typy známé hlavně z koupelen v panelových bytech, ale dnešní modely jsou přeci jen o dost jiné, mimo jiné se vyznačují hezčím designem.

Infrapanely fungují na elektřinu a vydávají infračervené záření. Umisťují se na stěnu či strop. Liší se ve způsobu vytápění. Chcete-li dosáhnout rovnoměrného vytápění, volte raději stěnové infrapanely.

Hlavní výhodou elektrických infrapanelů je vysoký podíl infračervené složky, díky které dojde k rychlému vytápění. Na rozdíl od přímotopů zde nedochází k přepalování prachových částic a je tu vysoká tepelná setrvačnost.

Nevýhodami jsou vyšší pořizovací náklady a počítejte s tím, že chvíli trvá, než se prostor od infrapanelu zahřeje. Chcete-li regulovat výkon, musíte mít nezávislý termostat v místnosti.

Pořídíte-li si infrapanel, dobře si promyslete, kam ho umístíte kvůli efektivitě vytápění.

Mohlo by vás zajímat:

Obrázek: Pavel Ševela / Wikimedia Commons.