Jak začít efektivně šetřit energiemi v domácnosti?

Možná tento scénář znáte ze své zkušenosti: V době vyúčtování energií zjistíte, že vaše výdaje za ní jsou příliš vysoké, zaplatíte nedoplatek a zavelíte celé rodině, že odteď se začne energiemi šetřit. Zpočátku se možná jednotliví členové domácnosti skutečně hlídají, aby vodou, elektřinou ani plynem zbytečně neplýtvali, ale časem se vše vrátí do starých kolejí a vy se za rok opět nestačíte divit, kolik zase doplácíte. Je načase tento bludný kruh přetnout a začít energií skutečně šetřit.

Začněte sledovat spotřebu energií

Buďte důslední a začněte skutečně spotřebu energie v domácnosti sledovat. Zpracujte si přehled vašich výdajů u jednotlivých druhů energie. Sledujte podle faktur, jak se vaše spotřeba mění.

Mnozí lidé se zaměřují pouze na cenu energie, která však roste navzdory vašemu šetření, a proto to není vhodným ukazatelem skutečné spotřeby.

Chcete zjistit, jaké spotřebiče jsou konkrétně ve vaší domácnosti největšími žrouty energie? Existují měřiče, kterými změříte spotřebu elektřiny u jednotlivých spotřebičů. Tyto přístroje si dokonce můžete v některých centrech energetického poradenství zdarma půjčit. Měření s nimi je jednoduché.

Jen, když budete vědět, jakou máte přesnou spotřebu energii, budete moci vyhodnotit, jaký efekt přineslo případné opatření. Pokud totiž opravdu chcete uspořit energii, jistě podniknete alespoň několik základních kroků. Pojďme se ty hlavní z nich přiblížit. Ceny plynu a elektřiny musíte platit vždy a sledování energie se vyplatí!

Jednoduchá opatření vedoucí k úspoře energie

Některá opatření vedoucí k úspoře energie lze aplikovat hned, jiná potřebují přípravu.

Začněme s těmi, které odkládat nemusíte. Nejdříve se projděte po své domácnosti a zkontrolujte vaše spotřebiče. Nenecháváte některé zapnuté, i když je nepoužíváte? Nejčastěji bývají zbytečně zapnuté reproduktory, tiskárny, lampičky atd.

U dalších spotřebičů si můžete ověřit, jestli je udržujete tak, aby zbytečně nespotřebovávaly více energie. To se týká hlavně chladniček, myček, sušiček atd. Vždy dodržujte instrukce na spotřebiči. Samozřejmostí by pro vás měly být úsporné zdroje světla atd.

Začít efektivně šetřit můžete i na vytápění. Neznamená to, že musíte mrznout. Stačí, když sipořídíte regulační systém (je jich více), který vám pomohou udržet optimální teplotu bez přetápění. Moderní regulační systémy lze nastavit tak, aby v určitou dobu, kdy nepotřebujete tolik tepla, přecházela topná tělesa sama do útlumového režimu, např. v noci nebo když nikdo není doma.

Naplánujte si další kroky vedoucí k úspoře energie

Máte všechna opatření vedoucí k úspoře energie, která šla vyřešit v krátkém časovém horizontu hotová? Zkoumejte i další možnosti. Zkontrolujte, zda vám dobře těsní okna. Někdy to stačí vyřešit nalepením těsnících pásek, alespoň do doby, než realizujete výměnu oken. Izolace vám pomůže šetřit na vytápění. Celkově je dobré zaměřit se na různé možnosti úniku tepla.

Plánujete-li v nejbližší době nákup nových spotřebičů, vybírejte je pouze mezi přístroji A+++.

Zamyslete se také nad změnou dodavatele energie. Dobře promyšlenou změnou ušetříte i významné částky. To platí především pro změnu dodavatele plynu. Důležité je však se rozhodnout o novém dodavateli na základě pečlivého porovnání všech nabídek. V tom vám pomohou internetové srovnávače, jako je náš CenaPlynu.cz.

Mezi dlouhodobější úsporná opatření patří tepelná izolace domu, zajištění ekonomičtějšího vytápění, využívají některých alternativních zdrojů energií atd.

Mohlo by vás zajímat