Jak efektivně využívat kreditní karty?

Kreditní karta je platební kartou spojenou s revolvingovým úvěrem. Poskytuje vám rezervní peníze.

Každá kreditní karta má bezúročné období, které když splníte, nebudete platit žádné úroky, pouze poplatky za vedení karty. Ty se liší dle poskytovatele.
Kreditní karty nabízejí banky i nebankovní společnosti. Pro získání kreditní karty je třeba splnit podmínky, jež si určuje každý poskytovatel individuálně. Důležité je prokázat dostatečnou bonitu. Limit kreditní karty se odvíjí od příjmů jedince.

Každá karta má jednu z níže uvedených výhod. Jejich srovnání lze najít také na internetu. Srovnání lze najít např.:

  • Měšec.cz – srovnání kreditních karet se serverem měšec.

Kromě kreditních karet rozlišujeme ještě debetní karty. Lidé si je často pletou. Debetní karta je rovněž platební kartou. Banky ji vydávají k běžným bankovním účtům. Je většinou zdarma a na rozdíl od kreditní karty jejím prostřednictvím utrácíte či vybíráte z bankomatu své vlastní peníze.

Výhody a nevýhody kreditní karty

Kreditní karta má svá pro i proti. Uvedeme si obecné výhody a nevýhody. Další vlastnosti se odvíjejí dle konkrétního finančního produktu.

+ Úvěr zdarma (splatíte-li ho v bezúročném období)
+ Stálá finanční rezerva
+ Efektivní využití i v zahraničí a na internetu
+ Pohodlné využívání
+ Různé benefity, slevy a doplňkové služby

Vysoké úroky při nesplacení v bezúročném období
Snižování bonity klienta při žádání o jinou půjčku
Nevýhodné výběry v hotovosti
Riziko volby nevýhodné kreditní karty ohledně poplatků, bonusů atd.

Šest tipů pro efektivní využívání kreditní karty

1) Využívejte kreditní kartu tak, abyste byli schopni peníze splatit v bezúročném období. Pohybuje se v rozmezí cca 45 až 60 dnů (dle poskytovatele). Důležité je pochopit jeho fungování. Bezúročné období neznamená, že ode dne platby máte např. 45 dní na splacení platby, ale 45 dní od počátku bezúročného období stanoveném poskytovatelem.

2) Používejte kreditní kartu jen na bezhotovostní platby, které jsou zdarma. Výběr z bankomatu je zpravidla hodně drahý a u většiny poskytovatelů přijdete při výběru o bezúročné období.

3) Před výběrem kreditní karty proveďte srovnání produktů, jež nabízí trh. Liší se svou výhodností, především poplatky za vedení, dobou bezúročného období, bonusy a prémiemi, slevami atd.

4) Nastavte si na splacení kreditní karty inkaso. Nebudete muset hlídat své výpisy a nestane se vám, že byste zapomněli splatit peníze před koncem bezúročné doby.

5) Využívejte kreditní kartu k úsporám při svých nákupech. U dobře zvoleného produktu vám při každém nákupu bude připsán bonus či prémie. Některé banky nabízejí až 2 %. Tento bonus lze utratit při dalších platbách, ale u některých bank si ho lze převést i na jiný produkt. Proto se kreditní karty vyplatí především těm, kteří hodně nakupují. Své vlastní peníze pak můžete výhodně spořit.

6) Bude-li vám finanční instituce nabízet pojištění či další doplňkové služby, vždy si je dobře promyslete. Ne všechny budou pro vás výhodné.