Jak efektivně spořit?

Bylo by jednoduché říci, že nejlepším spořícím produktem je „ten a ten“ a využívat by ho měli všichni. Pravdou však je, že každému vyhovuje něco jiného, přičemž záleží na mnoha parametrech. Konkrétně jimi jsou:

  • finanční plán: Chcete-li si spořit, měli byste mít finanční plán, který bude obsahovat k čemu a za jak dlouho budete spořené peníze potřebovat. Je zřejmé, že jiný finanční produkt si vyberete, pokud chcete peníze do dvou let využít, či připravujete-li si finanční polštář na důchodový věk a můžete tak peníze postrádat delší dobu. Bez finančního plánu by se vám snadno mohlo stát, že si dáte peníze např. na termínovaný vklad na 5 let a po dvou letech zjistíte, že nutně peníze potřebujete na koupi nového auta.
  • investiční strategie: Finanční produkty se liší svou rizikovostí. Obecně platí, čím rizikovější produkt, tím větší mohou být výnosy, ale samozřejmě při špatném výběru i ztráty. Je na vás, jestli jste ochotni riziko podstoupit, anebo budete patřit spíše mezi klienty, kteří raději budou volit konzervativní investice. Obecně by mělo platit, že čím více o investicích víte, tím více si můžete dovolit spekulovat. Nepřeceňte však své schopnosti.
  • vaše portfolio: Chcete-li si skutečně efektivně spořit, využít co nejvíce výhod a potlačit rizika, nevolte pouze jeden produkt, do kterého vložíte své finance. Připravte si finanční portfolio sestavené z více produktů. Některé mohou být likvidní (rychle k využití) pro akutní výdaj, další mohou být dlouhodobé. Pokud si dobře vyvážíte portfolio, dosáhnete diverzifikace, což znamená, že i když někde budete „tratit“, jinde se vám ztráta vyváží a celkově budete více v plusu než při běžném spoření bez využití investic.

Jak ještě podpořit efektivní spoření?

• Najděte si spolehlivého finančního poradce.
Porovnávejte jednotlivé nabídky na finančním trhu pomocí online kalkulaček.
• I když už si spoříte, sledujte nové produkty a možnosti spoření.
• Začněte se zajímat o investice a zkuste si je „nanečisto“. Uvidíte, jak vám to půjde a jestli si již můžete na opravdové investice troufnout.
• Při výběru spořících produktů počítejte i s tím, že můžete potřebovat peníze na nečekané události, které nyní nepředpokládáte. Není dobré mít veškeré peníze na dlouhodobých spořících produktech.

Spořte!

Lidé mají rozdílné příjmy i náklady, ale každý člověk, pokud to alespoň trochu jde, by si měl spořit, byť jen malé částky na obyčejném spořicím účtu bez propracovaného finančního portfolia. Mějte na paměti, že stát se může cokoliv a člověk by zkrátka měl mít kam sáhnout. Ekonomové obecně doporučují, aby domácnosti měly uspořený alespoň pětinásobek svých měsíčních výdajů.
Nemáte je a nedaří se vám měsíčně cokoliv ušetřit, či dokonce máte dluhy? Na těchto webových stránkách najdete mnoho tipů na úspory. Možná to i vám pomůže utratit méně peněz za domácnost.