Domácí solární systémy: Seznamte se

Domácí solární elektrárny

Jistě jste si sami všimli, že za poslední léta přibylo domácích solárních elektráren. Poznáte to podle fotovoltaických článků na střeše mnohých rodinných domů a dalších objektů. Investice dosolárního systému je velká, ale jednou se vrátí.Ceny fotovoltaické elektrárny na střešes 30 kusy panelů začínají na 290 tisích (údaje rok 2013). Nejvíce se solární domácí systémy vyplatí těm, kteří mohou pro svou solární elektrárnu zajistit vhodné místo, polohu i sklon. Proto se umisťují na střechu, kde zachytávají nejvíce slunečních paprsků. Máte-li možnost pořídit si solární články na velkou plochu, nemusíte využívat získanou elektřinu jen pro své účely, ale je možné ji i prodávat distributorské společnosti. Solární energie je výhodná i díky své šetrnosti k životnímu prostředí. Část investice do solárních systémů pokryjí dotace od státu. I když je pravdou, že dotace už nejsou tak štědré jako dříve.

Solární systémy

A jak můžete zužitkovat sluneční energii, kterou si vyrobíte? Nejčastějšími možnostmi jsou

  • solární ohřev teplé užitkové vody,
  • solární ohřev bazénu
  • solární vytápění.

Je možné si samozřejmě zvolit kombinaci všech tří uvedených možností.

Solární ohřev teplé vody

Nejvíce se v domácnostech využívá solární energie pro ohřev teplé vody. Důvod je jednoduchý. Varianta je nejlevnější a zároveň nejméně technicky náročná. Solární ohřev teplé vody lze využít v domácnostech, v rekreačních chalupách a chatách, na sportovištích a v dalších zařízeních.

Solární ohřev bazénu

Máte-li bazén, oceníte možnost jeho solárního ohřevu. Díky tomu si prodloužíte dobu, po kterou je možné se venku koupat bez toho, abyste za energii utráceli peníze. Solární ohřev bazénu vyžaduje více konektorů. Proto je finančně nákladnější než solární ohřev teplé vody. Zapojuje se za pískovou filtraci. Většinou dokáže zvýšit teplotu vody v bazénu o 5 – 6°C. Koupejte se v bazénu i na začátku podzimu. Obsluha solárního ohřevu je jednoduchá.

Solární ohřev topení

Rozhodli jste se pro solární ohřev topení? Lidi k této možnosti přistupují u novostaveb či při rekonstrukci domu. Solární ohřev topení je finančně nejnáročnější. Chcete-li, aby se vám investice vrátila a vy skutečně za energii podstatně ušetřili, volte toto řešení u zatepleného objetu majících okna i dveře s dobrou tepelnou izolací.