Dejte si pozor na zdánlivé slevy

Slevy jsou účinným marketingovým nástrojem, který jim přináší zisky. Lidé totiž na slevy slyší, zvlášť v dnešní době, kdy se snaží šetřit. Různé průzkumy ukazují, že se zaměřují na nákupy ve slevách více než dříve. Proto jich obchodníci využívají a přinášejí svým zákazníkům rozmanité slevy, ať už akční, sezónní atd.

O tom, jak jsou oblíbené, svědčí boom slevových portálů, které díky hromadnému nakupování přináší velkou slevu na mnohé zboží či služby.

Zdánlivé slevy

Nakupování ve slevách je v pořádku. Můžete tak skutečně ušetřit nemalé finanční prostředky, ale dejte si pozor na zdánlivé slevy. Ne všechno, co se „tváří“ jako sleva jí skutečně je.
Někteří obchodníci využívají klamné informace, např. původní cenu nafouknou, aby sleva vypadala skutečně výhodně. Česká obchodní inspekce provádí kontroly a stále odhaluje nové způsoby ohledně slev, které obchodníci praktikují a které nejsou v souladu se zákonem.
Odborníci také varují, aby si dali lidé pozor na slevy u hypoték. Než vás zláká nabídka banky, která slibuje o něco lepší úrokovou sazbu, zjistěte si, čím si to „vykupuje“. Možná má větší poplatky za vedení účtu, nebo požaduje, aby vám peníze chodily na její účet atd. Zajímejte se o efektivní úrok (= úrok se započtením všech nákladů hypotéky) a další podmínky dříve, než se definitivně rozhodnete.

Jak nakupovat ve slevách

Chcete, aby pro vás byly slevy skutečně přínosem? Pojďme si dát několik tipů jak efektivně nakupovat ve slevách:
Nakupujte opravdu jen to, co potřebujete. Obchodníci se často snaží prostřednictvím slevy prodat neatraktivní zboží. Je-li ve slevě, mnoho lidí si ho koupí, i když by se jinak bez něj obešli.
Zjistěte si, zda jde skutečně o slevu. Porovnávejte cenu zboží v jiných obchodech. Pokud najdete slevu 20 % na zboží, které je jinde levnější, je jasné, že slevou neušetříte.
Zkontrolujte si platnost nabídky či další podmínky slevy. Někdy lze uplatnit slevu pouze v případě, že si koupíte větší množství zboží atd.
U potravin se u zboží ve slevě soustřeďte na datum trvanlivosti. Často bývá krátce před lhůtou, kdy projde. Zvažte, jestli do té doby zvládne potraviny zkonzumovat.
Zajímejte se o to, co je všechno ve slevě zahrnuto. Dejme si příklad: Najdete nabídku levných letenek, koupíte je a až pak zjistíte, že nezahrnují letištní poplatky a kvůli tomu se vám letenky nakonec prodraží.
Chcete-li koupit něco dražšího, třeba domácí spotřebič, podívejte se na nabídky různých obchodů. Čas od času zlevňuje téměř každý obchod, takže je velká pravděpodobnost, že najdete nějakou akční nabídku, zvlášť když na nákup příliš nespěcháte. Dejte si však pozor, abyste nesáhli po slevě na úkor kvality, např. Nekoupili zboží v neznámém a pochybném e-shopu.