Co dělat, když nezvládáte své dluhy

Člověk by měl dělat vše proto, aby se nedostal do situace, kdy nemůže úvěr splácet. Když už se vám to stane, nedělejte před finanční institucí mrtvého brouka. Mnoho lidí bohužel tak svou svízelnou finanční situaci řeší. S poskytovatelem půjčky nekomunikuje, na výzvy k zaplacení nereaguje. Je to však to nejhorší, co můžete udělat.

Pokud jste se dostali do finančních problémů, co nejdříve kontaktujte banku či jiného věřitele a pokuste se s ním domluvit na odkladu splátky, případně na jiném splátkovém kalendáři. Čím dříve začnete jednat s bankou, tím méně budou narůstat vaše dluhy za sankce.
Řešení banky jsou různá. Ke každému klientovi totiž přistupují individuálně. Přístup se liší hlavně podle dosavadní platební morálky.

Nevytloukejte klín klínem

Nejhorší, co můžete udělat, je vzít si půjčku na zaplacení jiné půjčky. Je zde velká pravděpodobnost, že se už ze svých finančních potíží nedostanete. Vhodnějším řešením je třeba konsolidace půjček, máte-li více finančních závazků. Získáte tak více peněz do rodinného rozpočtu a možná vám to pomůže vaše dluhy splácet. I konsolidaci však musíte dobře promyslet, aby skutečně pro vás byla přínosem.

Nechte si poradit od odborníka

Pokud máte finanční potíže a nevíte kudy kam, obraťte se na odbornou finanční pomoc. Dejte si však pozor na organizace, které si nechávají platit za všechny kroky a způsobí vám ještě další nemalé výdaje. Existuje Poradna při finanční tísni, která poskytuje bezplatné poradenství. Jde o jedinou celostátně působící organizací nabízející dluhové poradenství. Zaměřuje se právě na předlužené klienty.

Zvýšení příjmů

Pokud cítíte, že je váš rodinný rozpočet napnutý, uvažujte o svých příjmech. Prvním řešením může být požádat o zvýšení platu ve firmě, ve které pracujete. Vy však sami byste se měli rozhodnout, zda je vaše žádost adekvátní. Pokud zrovna společnost, ve které pracujete, propouští, nebo nemáte zrovna dobré období a leccos se vám ve firmě nepodařilo, není dobré dráždit hada bosou nohou.
V tom případě můžete ještě uvažovat o nějakém přivýdělku či možnosti lépe placené práce. Změnu práce si však také velmi dobře promyslete, abyste se nedostali ještě do horší finanční situace.

Omezení výdajů

Nedaří se vám zvýšit příjmy? Možná by šlo omezit výdaje, ať už za domácnost, provoz auta, za výdaje kolem dětí, léků atd.

Poslední cesta: Oddlužení

Pokud jsou vaše dluhy nadměrné a vy víte, že je nezvládáte splatit, máte možnost podat návrh na oddlužení. Jde o složitý proces, který vám však umožní začít znovu a bez dluhů.
Důležitým předpokladem je však schopnost uhradit minimálně 30 % vašich pohledávek. Oddlužení může probíhat rozprodáním majetku či splátkovým kalendářem, v rámci kterého dluhy splácíte 5 let. V tomto období jdou na dluhy všechny vaše příjmy a vám zůstává pouze životní minimum. Po skončení pětiletého období vám však zbytek dluhů bude odpuštěn.
Kromě požadavku splatit 30 % pohledávek má oddlužení neboli osobní bankrot i další podmínky – dluhy od více věřitelů, peněžní závazky po splatnosti, platební neschopnost, poctivý záměr atd. Osobní bankrot povoluje soud na základě podané žádosti.