Cestujte levně vlakem

Pokud cestujete vlakem s dítětem do 6 let, cestuje zdarma. Zároveň platí, že dítě do 6 let musí doprovázet osoba starší 10 let a s jedním cestujícím (starších 10 let) mohou bezplatně cestovat dvě děti do šesti let.

Děti ve věku od 6 do 15 let cestují za poloviční cenu. Je však nutné, aby měly nějaký oficiální průkaz, na kterém se nachází fotografie a datum jejich narození. Většinou děti nějaký takový průkaz mají (např. ze školky či školy). Pokud ne, mohou si nechat zhotovit průkaz přímo od Českých drah.
Žákovské jízdenky mohou využívat i studenti ve věku od 15 do 26 let všech škol ve formě denního nebo prezenčního studia. Je nutné prokázat, že osoba je studentem. Na základě toho získá žákovský průkaz, do kterého si vyplní své údaje, další vyplní škola a dopravce.
Důchodci mají slevy 25 % ze základního jízdného a zpáteční jízdenky. Musí si nechat zhotovit průkaz pro důchodce na základě potvrzení o pobírání důchodu. Je-li jim nad 70 let, postačí občanský průkaz.

Zpáteční a skupinová jízdenka

Pokud jedete kamkoliv vlakem a víte, že se jím budete vracet do 24:00 hodin druhé dne, vyplatí se vám koupit zpáteční jízdenku. Ušetříte 5 % jízdného.
Levnější skupinovou jízdenku si můžete zakoupit, cestujete-li alespoň ve dvojicích. Druhý cestující má slevu 25 % a třetí a další cestující ušetří 50 %. Slevu lze kombinovat s 5 % za zpáteční cestu.

Včasné jízdenky Česko

Jde o výhodné jízdenky určené pro cestování mezi vybranými městy. Je vhodné je kupovat s co největším předstihem, protože čím dříve je koupíte, tím levnější budou. Jízdenky nejsou vázané na konkrétní vlaky. Je lepší si je kupovat prostřednictví eshopu ČD, protože jejich koupě u pokladní přepážky je zpoplatněná. Včasné jízdenky vydává ČD i do vybraných zahraničních destinací.

Akční jízdenky

Další možností, jak cestovat po České republice levněji, je sledovat Akční jízdenky, které nabízí cestovatelům jednorázovou akční slevu jízdenek vyhlašovaných pro vybrané trasy. Lze ji využít pouze na stanovené trase. Při jízdě oklikou se rozdíl v trase doplácí.

IN-karta

Těm, kteří se rozhodnou vlakem cestovat častěji, přinese další slevy tzv. In-karta vydávaná Českými dráhami.
Na čipovou kartu IN je možné nahrát různé aplikace s ohledem na vaše cestování. Aplikace si můžete zakoupit na tři měsíce, jeden, dva či tři roky. Konkrétními aplikacemi jsou:

  • IN 25 %: Je pro všechny cestující, kteří dojíždějí vlakem pravidelně do školy a zaměstnání. Slevu 25 % získáte za jednosměrné, zpáteční i traťové jízdenky. Slevu budete mít i do zahraničí a na Včasné jízdenky Česko a Akční jízdenky.
  • IN 50 %: Je určená pro dospělé i mladé lidi, kteří pravidelně cestují vlakem. Využívat ji mohou i důchodci. Získají slevu na jednosměrné i zpáteční jízdenky, ale ušetří rovněž při cestování do zahraničí a za Včasné jízdenky Česko a Akční jízdenky.
  • IN 100 %: Chcete-li vlakem skutečně hodně cestovat, vyplatí se vám aplikace IN 100 %. Budete moci neomezeně cestovat ve vlacích ČD ve 2. třídě. Dále získáte slevu do zahraničí, bezplatnou přepravu jednoho zavazadla a bezplatné cestování ve spoji Airport Express a lanovkou ČD na Ještěd.
  • IN business: Jde o variantu slevy IN 100 % určenou pro firemní zákazníky. Není na jméno a nemá doplňkovou aplikaci Rail Plus.
  • IN senior: Je pro seniory nad 70 let. Mohou cestovat bez jízdenek v osobních a spěšných vlacích. Při cestování rychlíky a vlaky vyšší kvality využívají důchodci 50% slevu.

InterRail: Evropská síťová jízdenka

InterRail vám umožní levně cestovat vlakem v zahraničí. Jde o evropskou síťovou jízdenku. Umožňuje vám cestovat v rámci určité země, kterou si vyberete, nebo po celé Evropě. Záleží na tom, jakou verzi jízdenky zvolíte. Jsou jimi One country pass a Global Pass. Liší se také podle toho, jestli jsou pro děti (od 4 do 12 let), mládež (od 12 do 26 let), dospělé (od 26 let) a seniory (nad 60 let).
IntrerRail nelze využít v zemi trvalého bydliště. Rozhodnete-li se pro One country pass, můžete si ji pořídit na 3,4, 6 nebo 8 dní v měsíci. U Global pass to je na 5 dní z 10, 10 dní z 22 či 15 nebo 22 po sobě jdoucích dnů, ale můžete si ji pořídit i na celý měsíc.