Jak vyřešit autonehodu v zahraničí

Řada z nás cestuje v rámci všech států Evropské unie a k přepravě využívá ten nejtypičtější dopravní prostředek, kterým je automobil. Pohodlné svezení vyžadující určité povinnosti, které by měly být naplněny, než překročíte hranice České republiky.

Doklady, listiny a pojištění, která jsou pro takovou cestu naprosto nezbytná a zajistí vám adekvátní ochranu v případě dopravní nehody. Ta může bohužel potkat naprosto kohokoliv, stejně, jako je tomu i na tuzemských silnicích a dálnicích.

Důležité doklady na cestu

Nežli se tedy rozjedete za poznáním vzdálených míst, vždy mějte sebou řidičský průkaz, případně ten mezinárodní, technický průkaz od automobilu a platné povinné ručení. Pojištění vozidla, jehož součástí je zelená karta.

Cesta do zahraničí je spojována také s cestovním pojištěním, které vás může v mnohých případech ochránit, pakliže způsobíte újmu na zdraví a majetku cizích osob, v závislosti na rozsahu využívaných služeb.

Postupy při vyřizování autonehod v zahraničí jsou ostatně obdobné ve všech státech Evropské unie, je však důležité vědět, na koho se obrátit a jak postupovat.

Nabourali mi auto v zahraničí

Pokud vznikne autonehoda v zahraničí, jejímž strůjcem nejste vy sami, postup je velice obdobný s tím tuzemským.

pojištění viníka jsou hrazeny náklady na škodu, která byla způsobena. U jakékoliv autonehody však dbejte na to, aby byl pečlivě vyplněn evropský formulář se záznamem o nehodě a přivolána policie. Nebojte se dané místo a rozsah svých škod řádným způsobem zdokumentovat, ideálně s pomocí fotoaparátu.

Ať už budou vyřizovány jakékoliv listiny týkající se autonehody, protokolů o vzniklých škodách, apod., vždy si pořizujte kopie, se kterými v případě obtíží můžete kdykoliv disponovat. Nebudete-li si vědět rady při jednání nebo v rámci některých úkonů, neváhejte se obrátit na asistenční službu, která je součástí vašeho povinného ručení.

Tento model se týká také havarijního pojištění.

Způsobil jsem nehodu v zahraničí

Opakem výše zmíněné situace může být autonehoda, kterou zaviníte vy sami. Havárie, při které mohou být dokonce zraněni lidé či vaši spolujezdci. V takový okamžik je vhodné okamžitě kontaktovat asistenční službu a jednotlivé kroky konzultovat s ní, protože každá autonehoda je zcela individuální záležitostí.

Pakliže máte sjednané připojištění spolucestujících nebo úrazové pojištění, vše vám bude hradit příslušná pojišťovna z pojištění řidiče, v opačném případě jdou tyto náklady z vaší peněženky. Při závažnějším poranění může být dokonce vyžadována lékařská péče. Jestliže půjde o lékařské zákroky, které neuhradí veřejná zdravotní pojišťovna daného státu a vy je budete muset platit z vlastní kapsy, uchovejte si všechny doklady o zaplacení. Ty budete moci následně předložit své pojišťovací společnosti a řešit adekvátní náhradu škody.

Vždy dbejte také na to, abyste nepodepisovali jakékoliv protokoly a vyjádření policie či lékařů, kterým jednoduše nerozumíte.

Důležité je prostudovat podmínky svého pojištění před odjezdem, z nichž lehce vyčtete, zda vám může být hrazeno případné odtažení automobilu, ubytování nebo jiné služby spojené s autonehodou.

Asistenční služba je v takových situacích naprostým základem a významným pomocníkem.

Mohlo by vás zajímat